- Начало /
- Бяла върба кора - при артрит и ревматизъм, Cortex Salicis
Бяла върба кора - природен аспирин
Salix alba L., Cortex Salicis
Бялата върба е красиво дърво, което расте във влажни зони като бреговете на реките, около потоци и езера. Но знаете ли, че върбата притежава прекрасни лечебни свойства?
Кората и листата на върба са довели до едни от най-предписваните лекарства в историята.
Индианците варели листата и дъвчели кората за различни заболявания. Чай и лапи, приготвени от листа от върба, се използвали за облекчаване на храносмилателни проблеми, треска, леки болки, зъбобол, артрит, подагра, главоболие и обриви.
В древна Гърция Хипократ предписвал дъвченето на листа от върба, за да облекчи болката при раждане.
Бяла върба кора - ползи
Когато имаме главоболие или изпитаме някаква болка в тялото, отваряме аптечките си и посягаме към аспирина. Това болкоуспокояващо средство за предотвратяване на сърдечен удар е „чудодейно лекарство“, което е едно от най-популярните фармацевтични средства от повече от век, но естественият му еквивалент (бяла върба) се използва от хиляди години. Кората от върба, известна още като „природен аспирин“ е отлична естествена алтернатива на аспирина, но без неговите странични ефекти.
Консумацията на кора от бяла върба може да помогне за намаляване на напрежението от болка, свързана с главоболие. Съдържа химикала салицин, подобен на ацетилсалициловата киселина в аспирина. Медицинският център на Университета на Мериленд посочва, че усещането за ефектите от върбовата кора може да отнеме повече време, но те могат да продължат по-дълго в сравнение с аспирина.
Кората от бяла върба може да бъде естествен лек при болки в долната част на гърба, шията и мускулите. Помага за облекчаване на болката при ревматизъм, артрит и остеоартрит чрез инхибиране на оксидативните ензими, като по този начин намалява отока, а съдържанието на простагландин и салицин в растението, намалява възпалението и по този начин свързаната с него болка.
Пиенето на чай от върбови листа има превантивно действие срещу сърдечен удар (инфакт).
Успокоява менструалните спазми.
Чаша чай от кора на бяла върба, приеман 2-3 пъти на ден, помага при лечение на треска и грип.
Бяла върба кора - действие
Противоревматично и антипиретично средство, антиагрегант (противосъсирващо). Има изразено противовъзпалително, силно кръвоспиращо, антифебрилно, диуретично, изпотяващо и обезболяващо (при невралгии, главоболие) действие.
Бяла върба кора - приложение
При простудни, трескави състояния, плеврит (в миналото и при малария), ревматизъм, подагра, главоболие, възпаление на пикочния мехур. Прилага се и при чревни разстройства, обилна менструация, кожни обриви, гнойни рани, против потене на краката, успокояващо половата възбуда средство, за лечение на безсънието, при болки в органите на малкия таз и др.
Начин на употреба - Бяла върба кора
Настойка - 1 чаена лъжичка ситно нарязана кора се залива с 2 чаши студена вода, като се оставя да престои в продължение на 8 часа. Изпива се за 1 ден.
Чай за жабурене (3 части кора от върба и 2 части липов цвят) - 2 супени лъжици от сместа се заливат с чаша вряща вода за 15-20 мин. Прецежда се през марля. Употребява се няколко пъти дневно.
Състав
Бяла върба кора (Salix alba L.).
Научете повече за Бяла върба
Характерни особености
Дърво върба (Salicaceae), с височина до 30 м, ствол до 1 м в диаметър. Короната се разпространява, клоните често са увиснали. Кората на младите дървета е светлосива, докато старата кора е тъмносива или почти черна, напукана. Клоните са тънки, гъвкави, жълтеникави или червеникави. Цъфти през април, плодовете се берат през май.
В Гърция върбата е била посветена на богинята на призраците и магьосничеството Хеката, както и на кралицата на боговете, могъщата Хера. Формите на плачеща върба били символ на тъга и мъка. В Египет в погребалните ями се изгаряли върби заедно с дъб и леска, които са символизирали силата, мъдростта и очарованието на починалия.
Разпространение
По влажните и песъчливи места, покрай реките, крайбрежните гори, из храсталаците и др. Особено масово се срещат край Дунава и островите му. Засаждат се край пътищата, оградите и др.
Запасите от растението са големи.
Време за бране
Април—юни.
Начин на бране
Обикновено се белят отсечените или определени за сечене дървета, както и окастрените клони. Събират се корите от клоните на растението. Брането започва през пролетта. Върху кората на разстояние 25—30 см се правят пръстеновидни нарези, съединяват се с по 1—2 надлъжни нареза и кората се обелва.
Начин на сушене
Събраният материал се прочиства от случайни примеси, лишеи и др. и веднага след обелването се суши на слънце, в проветриви помещения или в сушилня при температура до 45°. Да не се суши върху рамки с телени дъна, защото при съприкосновение с тях почернява.
Рандеман
От 3— 3,5 кг свежи кори се получава 1 кг сухи.
Описание на готовата билка
Изсушените кори от различните видове върба са тръбести парчета, дълги 25—30 см, от вътрешната си страна жълтокафяви, от външната — зеленикаво- кафяви, с горчиво-стипчив вкус.
Не се допускат никакви чужди примеси.
Съхранение
В сухи и проветриви помещения. Влагата разваля билката. От нея скоро тя почернява и става негодна за употреба.
Напишете своето собствено мнение
Само регистрирани потребители могат да пишат мнения и коментари. Моля, влезте в системата или се регистрирайте
Може би ще проявите интерес и към следните продукти
![]() Чай за бъбреци на Дядо Владо, 39 гр.
Цена:
2,90 лв.
|
![]() Индийско орехче цяло, Myristica fragrans
Цена:
5,45 лв.
|
![]() Иглика Лечебна корен - бронхо чай, отхрачващо, секретолитично, успокояващо, Primula veris L.
Цена:
6,34 лв.
|
![]() Черна боровинка лист - при висока кръвна захар, Vaccinium myrtillus
Цена:
2,68 лв.
|