- Начало /
- Джинджифил ароматен корен рязан - за чай, Zingiber officinale
Джинджифил ароматен корен - за чай
Zingiber officinale
Джинджифилът се използва в готвенето и медицината още от древността.
Коренът на джинджифила идва от растението Zingiber officinale.
Той е мощен антиоксидант. Има противовъзпалителни, антибактериални и антивирусни свойства.
Джинджифил може помогне за облекчаване на гадене и повръщане. Подпомага храносмилането.
Противовъзпалителните и аналгетични ефекти на гингероловите съединения в корена на джинджифила, могат да помогнат за предотвратяване или лечение на артрит, ревматизъм, шипове, възпаление и различни видове инфекции. Облекчава болката и намалява възпалението.
Джинджифилът може също да намали риска от диабет, рак и други здравословни проблеми.
Ежедневната консумация на пресен корен от джинджифил може да подпомогне възстановяването от обикновена настинка или грип. Чай от джинджифил с мед и лимон е прекрасна напитка за подсилване на имунитета.
Джинджифилът може да помогне за стимулиране на чревната перисталтика, което предполага, че може да облекчи или предотврати запек.
Според проучване, проведено през 2018 г., ензимите в исиота могат да помогнат за разграждането на газовете, които се образуват в чревния тракт по време на храносмилането, намалявайки усещането за подут корем.
Приложение на Джинджифил корен
При храносмилателни смущения, простуда, кашлица, възпалено гърло, хрема, болки и газове в стомаха и червата, задух, против гадене и повръщане.
Начин на употреба на Джинджифил ароматен корен
Състав
Джинджифил корен, нарязан на парченца (Zingiber officinale).
Научете повече за Джинджифил
Характерни особености
Лечебният джинджифил (Zingiber officinale Rosc.) принадлежи към рода джинджифил (Zingiberaceae). Родът джинджифил има 80-90 растителни вида, разпространени в Източна Азия, Южна Африка и Австралия.
Ботаническо описание
Лечебният джинджифил е многогодишно, вечнозелено, тревисто растение, високо до 1 метър (според някои съобщения, до 2 метра). Коренището е хоризонтално, грубесто, разположено близо до повърхността на почвата. Придатъчните корени образуват влакнеста коренова система. Стъблото е късо и уплътнено, с междувъзлия са много близки. На него отблизо, в два реда са следващи листа. Листата на листата са прости, твърди, ланцетни. В аксилите на листата се образуват пъпки, образуващи фалшиви стъбла. Цветовете са виолетово-кафяви или жълти, събрани в съцветия с форма на шип. Формулата на цветето на джинджифил е: ↑ H (5) L3T1 + ∞P (3). Плод - трикуспидна капсула, овални семена, с няколко лица, в плътна кутия. В една култура не се образуват плодове.
Събиране на суровини
За лечебни цели се използват коренища от джинджифил. Коренните се почистват от земята, бързо се промиват със студена вода, смачкват се и се сушат в сушилни при температура 50-60ºС. Понякога коренищата се изчистват от корковия слой.
Химичен състав
Полезните свойства на джинджифила се обясняват доста просто: растението съдържа много биологично активни вещества. Всички вегетативни органи и семена на растението съдържат етерично масло със специфичен аромат.
Фармакологични свойства
Едно от основните приложения на джинджифила е използването му за лечение и профилактика на настинки. Джинджифилът има много полезни свойства. Той има противовъзпалителен ефект, така че чай от джинджифил е изключително полезен при лечението на заболявания на устната кухина и гърлото.
Приложение в традиционната медицина
В народната медицина коренищата от джинджифил се използват при храносмилателни разстройства, лош апетит, метеоризъм, задържане на урина, хроничен ентерит, оток, ревматизъм, тонзилит (под формата на промивки), главоболие, бронхиална астма.
Напишете своето собствено мнение
Само регистрирани потребители могат да пишат мнения и коментари. Моля, влезте в системата или се регистрирайте
Може би ще проявите интерес и към следните продукти
![]() Чай при Диабет - с Канела и Куркума, насипен
Цена:
4,90 лв.
|
![]() Слънчоглед ароматен цвят, Helianthus annuus
Цена:
5,20 лв.
|
![]() Синя метличина цвят, Centaurea cyanus L.
Цена:
5,56 лв.
|
![]() Хвойна плод - Червена, Juniperus oxycedrus L.
Цена:
2,50 лв.
|