- Начало /
- Маслина лист - при висок холестерол и за имунитет, Olea europaea L.
Маслина лист - за чай
Olea europaea L.
Лечебните свойства на зехтина са били известни на древните гърци. Въз основа на него са приготвяли балсами и лекарства, които имат силно противовъзпалително действие. Маслините отдавна се препоръчват на хора, страдащи от стомашни заболявания и хипертония, както и за профилактика на атеросклерозата.
Какво знаем, обаче относно ползите на маслиновите листа върху здравето ни
Листата от маслиново дърво (Olea europaea, Oleaceae) са широко използвани в традиционната билкова медицина за предотвратяване и лечение на различни заболявания, особено в Средиземноморските страни.
Маслиновите листа съдържат няколко ключови полифенола, като олеацеин и олеуропеин. Полифенолите се срещат естествено в растенията и изследванията показват, че те могат да помогнат за защита срещу редица състояния, като сърдечни заболявания и рак.
Няколко проучвания показват, че олеуропеинът притежава широк спектър от фармакологични и укрепващи здравето свойства, включително антиаритмични, спазмолитични, имуностимулиращи, кардиопротективни, хипотензивни, противовъзпалителни, антиоксидантни и антитромбични ефекти.
Маслиновите листа отделят голям брой фитонциди, които променят биологичните свойства на туберкулозния бацил, като го деформират до неузнаваемост, което е безценно в медицинската практика. Отвара от пресни листа също се предписва при хипертония като диуретик при отоци, както и за предотвратяване на атеросклероза и затлъстяване.
Активните вещества, съдържащи се в маслиновите листа, спомагат за понижаване на кръвното налягане, холестерола и количеството захар в кръвта, а също имат диуретичен ефект. Имат и противовъзпалително и слабително действие, а също така спомагат за разтварянето на камъни в жлъчния мехур и стимулират секрецията на жлъчката.
Запарка и/или отвара от маслинови листа отдавна се използват при лечението на диабет. Предполага се също, че маслиновите листа и неговите екстракти могат да предотвратят някои усложнения, свързани с диабет тип 2.
Противовъзпалителните ефекти на екстракта от маслинови листа, могат да помогнат за защитата на мозъка от болестта на Алцхаймер, според преглед на изследванията от 2018 г. „Екстрактът от маслинови листа може да намали щетите, причинени от оксидативния стрес“, обяснява д-р Бханоте.
Някои проучвания показват, че пациентите с остеоартрит имат подобрение в движението и намаляване на болката след прием на екстракт от маслинови листа, съобщава скорошен преглед. Констатациите показват, че екстрактът от маслинови листа също може да помогне за предотвратяване на свързаната с възрастта загуба на костна маса.
Маслина лист - показания
При диабет и заболявания на бъбреците. При високо кръвно, жлъчнокаменна болест, кървящи хемороиди, запек за разхлабване (особено подходящо при малки деца и възрастни), възпалителни заболявания на стомаха и червата, разраняване на лигавицата на червата и стомаха.
Начин на употреба - Маслина лист
2 с.л. маслинови листа се запарват в 500 мл вряща вода за 15 мин похлупени. Разделя се на 3 части и се пие 3 пъти на ден 15 мин. преди хранене.
Състав
Маслина лист (Olea europaea L.).
Произход
Тунис
Научете повече за Европейската маслина
Характерни особености
Европейска маслина, наричана още маслина (лат. Olea europaea) - вид от рода маслина (лат. Olea) от семейството маслина, или маслина (лат. Oleaceae). Тя е широко разпространена в културната си форма на тропически, субтропични и умерени региони.
Ботаническо описание
Дърво (височина 10-12 м), устойчиво на суша, способно да издържа на краткотрайни студове до 18º С. Маслините живеят много дълго време - до 300-400, а при благоприятни условия до 1000 или повече години. Клоните са възелени, дълги, а при някои сортове увиснали. Листата са прости, противоположни, без прилистници, почти приседнали, кожени, тесно-ланцетни, по целия ръб, сиво-зелени, сребристо отдолу, не падат за зимата и се подновяват в рамките на две до три години. Цветовете са ароматни, много малки, белезникави, бисексуални, събрани в рацемоза, банични съцветия, които се развиват в аксиларните или крайни пъпки на миналогодишните издънки. Формулата на европейското маслиново цвете е * H (4) L (4) T2P2. Плодът е с месест перикарп, удължено-овална форма (от 0,7 до 4 см дължина и 1 до 2 см в диаметър), със заострен или тъп връх и изразено восъчно покритие. Цветът на плода варира в зависимост от вида на дървото (зелено, черно или тъмно лилаво). Цъфти от края на април до началото на юли. Плодовете узряват 4-5 месеца след цъфтежа. Маслиновото дърво е продуктивно след 20 години, дава плод веднъж на 2 години.
Събиране на суровини
Плодовете се берат от септември до декември. Листата се берат по време на цъфтежа и се сушат на сянка на чист въздух или в сухи, добре проветриви помещения.
Химичен състав
Витамини са открити в плодовете на маслина, около 70% от мастното масло, което съдържа глицериди олеинова (80%), палмитинова (до 10%), стеаринова (5-8%), линолова, арахидонова и други киселини. Освен това в плодовете са открити въглехидрати, катехини, фенолкарбоксилни киселини, пектинови вещества, тритерпенови сапонини. Листата съдържат органични киселини, фитостерол, олеуропеин гликозид, смоли, флавоноиди, лактон еленолид, горчиви и танини, етерично масло, което включва етери, феноли, камфен, евгенол, цинеол, цитрал и алкохоли. Листата съдържат също гликозиди, органични киселини, горчивина, флавоноиди и танини.
Напишете своето собствено мнение
Само регистрирани потребители могат да пишат мнения и коментари. Моля, влезте в системата или се регистрирайте