Птиче просо стрък - при напикаване и пясък в бъбреците, Lithospermum Officinale

Изчерпано количество
Останали са само %1
SKU
b427conf
Билката Птиче просо се препоръчва се при пясък в бъбреците, против напикаване при деца и възрастни.

Птиче просо стрък - билка за бъбреци и при напикаване

Lithospermum Officinale L., Gromwell Grummel

Лечебните свойства на билката Птиче просо са малко проучени. Известно е само, че има диуретични, слабителни, аналгетични, противовъзпалителни, холеретични и тонизиращи свойства.

Приложение в традиционната медицина

Поради полезните свойства на лечебната билка, тя отдавна се използва в народната медицина. Надземната част на растението се използва при настинки, за лечение на главоболие и болки в стомаха, при уролитиаза, запек. Понякога билката се използва за улесняване на хода на трудно раждания и засилване на контракциите.

Птиче просо за бъбреци

Билката е особено полезна при пясък в бъбреците и против напикаване (инконтиненция) при деца и възрастни.
Цялото растение заедно с плодовете или само плодовете във вид на отвара се прилага при пясък и камъни в бъбреците и пикочния мехур, както и при неволно изпускане на урина.

Народни наименования на билката

полско или врабчево семе, врядно просо, бабино вретенце, врабчово семе,  белоочница, птиче  семе.

Английски наименования

Common Gromwell, European Stoneseed, Gromwell, Grummel

Начин на употреба на Птиче просо стрък

Вариант 1:
1 чаена лъжичка стрък се запарва с 400 мл вода за 30 минути. Изпива се на три пъти за един ден. За деца - 1/5 от дозата /по лекарско предписание/.
Вариант 2:
1 чаена лъжичка стрък се вари с 500 мл вода, докато остане наполовина и се пие по 50 мл /ракиена чашка/ 4 пъти дневно при неволно напикаване при деца над 4 години /по лекарско предписание/. 

Научете повече за билката Птиче просо

Характерни особености

Птичето просо е многогодишно тревисто растение от семейство Бурачникови. Височината му е 50-80 см. Стъблото на растението е изправено, дебело, разклонено. Листата на птичето просо са редувани, ланцетни, тъмнозелени отгоре, по-светли отдолу. Цветовете са малки, жълтеникаво-бели, събрани в аксилите на апикалните листа. Плодовете на Passeriforum officinalis са бели ядки. Цъфти през юни - юли.

Събиране на суровини

За прибиране на реколтата се режат само върховете на растението, дълги не повече от тридесет сантиметра. Съберете трева по време на активен цъфтеж. Стаята, в която се сушат суровините, трябва да бъде добре проветрена. Нарязаната трева на лекарството трябва да се претрива всеки ден, да се обръща, за да се предотврати влагата.

Химичен състав

Въздушната част на билката съдържа минерални соли, лигавични вещества, органични и фенолни киселини, флавоноиди и пигменти. В корените на лекарствените пасиформи се съдържат захари, минерални съединения, флавоноиди, въглехидрати, фенолни киселини и червен пигмент. Листата съдържат литосперминова киселина, плодовете съдържат фосфолипиди, литосперминова киселина, масло (17-20%).

Противопоказания и странични ефекти

Използването на птиче просо изисква специални грижи, тъй като това растение не е достатъчно добре проучено. Прилагайте инфузията след консултация с Вашия лекар. Да не се използва при бременност.

Понастоящем са известни следните противопоказания за употребата на птиче просо: бременност, чернодробна недостатъчност, щитовидна и хипофизна недостатъчност. Не се препоръчва употребата на лекарството на кърмещи жени и деца.

Напишете вашето мнение
Само регистрирани потребители могат да оставят мнения. Моля влезте в профила си или си направете регистрация