Бъзак плод - за имунитет и при анемия, Sambucus ebulus
- Производител: Herb Ltd
Бъзак сушен плод - билка
Sambucus ebulus
Бъзакът е билка, която е добре позната от древни времена. Описан е и от древногръцкия лечител Диоскорид в неговата De Materia Medica, където са изброени много от неговите терапевтични приложения.
Бъзакът е невероятен природен еликсир за силна имунна система!
Растението се използва широко в българската традиционна медицина и до днес е популярно най-вече като мощен имуностимулант.
Лечебните свойства на бъзака се дължат на многото биоактивни съединения, които съдържа. Богат е на антоцианини, фитостероли, флавоноиди, терпени, феноли, танини, лектини и др. Истинската сила на бъзака се крие в високото съдържание на антоцианини - едни от най-мощните антиоксиданти, които нямат изкуствен заместител! Растението съдържа и растителния антиоксидант кверцетин.
Бъзакът има силно антимикробно действие срещу редица патогенни микроорганизми при инфекции на пикочните пътища. Намалява кръвното налягане. Плодовете на билката се прилагат като слабително, потогонно и диуретично средство. Приготвеният от плодовете сок и мармалад се използва като подсилващо средство при нисък имунитет, туберкулоза и др.
Съществуват също така сведения, че бъзакът действа при катари на горните дихателни пътища, невралгии, ревматизъм, уртикария, подагра. Приготвеният от плодовете гъст екстракт притежава апетитовъзбуждащо и тонизиращо действие. Бъзакът се употребява също като локално средство при ухапвания от змии и всякакви насекоми, като се трие мястото до появата на кръв.
Начин на употреба на Бъзак плод
Запарка
1 чаена лъжичка от билката се вари 10 минути в 500 мл вода. Пие се 4 пъти дневно по 120 мл преди хранене.
Спиртен извлек
1 част плодове към 5 части спирт. По 20-30 капки в чаша вода, 3 пъти дневно преди хранене.
Мармалад от сушени плодове
Плодовете се сваряват в съотношение 1:1 - 1 чаша захар и 1 чаша вода. Приема се половин до една чаена лъжичка сутрин на гладно.
Мармалад от пресни плодове бъзак /народна рецепта/
Редуват се ред плод от бъзак, ред захар и така до напълване на буркана. Изнася се на слънце с памучен плат на гърлото на буркана. След 10 дена се затваря с капачка и се прибира в хладилника. Приема се по половин до една чаена лъжичка сутрин на гладно. Тъй като билката е силно действаща се приема под лекарски контрол. В началото на приемане може да има растройство и гадене. При съмнения за натравяне веднага звъннете на личния си лекар.
Не приемайте в големи количества, започнете с 1/4 чаена лъжичка няколко дена и постепенно увеличавайте до 1 чаена лъжичка.
Състав
Бъзак сушен плод (Sambucus ebulus).
Предупреждение
Зелените части на растението, както и зелените плодове са отровни. Зрелите плодове не са отровни. Спазвайте препоръчаната дозировка.
Научете повече за билката Бъзак
Характерни особености
Бъзакът — Sambucus ebulus L. от сем. Caprifoliaceae — е многогодишно тревисто растение. Стъблото е едногодишно, високо до 2 м. Листата са нечифтоперести, с ланцетни прилистници, обикновено с 5—9 продълговати, заострени и назъбени листчета. Цветовете са бели или червеникави, събрани в едри съцветия на върха на стъблото. Прашниците са червеникави, а плодовете черни.
Време за бране
Август — октомври.
Начин на бране
Плодчетата се събират при пълното им узряване напрво от растението или се отрязват целите връхни части заедно с плодовете, които след това се обират.
Начин на сушене
Събраният материал се прочиства от неузрели и презрели плодчета, клечки, дръжчици и други примеси и се суши на слънце, разстлан върху рамки или постелки, в затоплени помещения или в сушилни при температура до 80°, която се повишава постепенно, и при осигурена добра вентилация. Да не се пресушава. След сушене месестата средина на плодчетата да остане еластична, а не трошлива.
Рандеман
От 7 кг свежи плодчета се получава 1 кг сухи.
Съхранение
В сухи и проветриви помещения. Да се проверява от време на време билката да не мухляса или да не бъде нападната от гризачи или насекоми.