Дафинов лист - за храносмилане и при лош дъх, Laurus nobilis
- Производител: Herb Ltd
Дафинов лист за чай и като подправка
Laurus nobilis
Дафиновите листа се добиват от вечнозелен храст, който може да достигне височина 15 метра. Отглеждат за декоративна употреба, като листата се сушат и се използват в кулинарията. Най-често рецептите изискват сушени дафинови листа, които имат малко по-силен аромат от пресните.
Дафиновият лист, познат още като Лавров лист, добавя прекрасен наситен аромат на ястията.
Вкусът, освободен от изсушената билка, също може да варира в зависимост от времето, което е престояла в гореща течност. Изсушен дафинов лист, задушен за няколко минути, ще освободи нотки на евкалипт и ментол, благодарение на органичен химикал, наречен евгенол. Въпреки това, тези по-сурови нотки ще намалеят, колкото по-дълго се задушава дафиновият лист, отстъпвайки място на по-нежните тревисти вкусове и аромати.
Лечебно действие на Дафинов лист
Стимулира храносмилането, има антисептичен ефект. Успокоява нервната система. Газогонно действие.
*Подправка.
Ползи от приема на чай от Дафинов лист
Чай от дафинов лист се препоръчва се след хранене за по-добро храносмилане. За подобряване на вкуса и дъха. При газове. Действа благоприятно при бронхит и астма, нарушения на съня и безпокойство.
Чаят от дафинов лист има диуретичен ефект и спомага за премахване пикочната киселина в ставите, с което има благоприятно действие при подагра. Освен това, този чай може да се използва успешно за разтваряне на камъни и пясъчинки в бъбреците.
Начин на употреба на Дафинов лист
Кулинарна цел: Добавете към яхнии, супи, сосове и гювечи по време на процеса на готвене.
Дафиновите листа също често се използват в маринати за месо и риба, добавят се към вряща вода за приготвяне на морски дарове като раци и скариди, и се използват в разтвори за мариноване.
Как се прави Чай от дафинов лист
2-3 дафинови листа се заливат с 250 мл вряща вода, похлупват се за 10 мин. Може да се пие 3-5 пъти дневно.
Предупреждение
Да не се ползва при заболявания на стомаха, киселини, бъбречни, чернодробни и жлъчни заболявания!
Произход
Грузия
Научете повече за Дафинов лист
Характерни особености
Вечнозелено дърво или вечнозелен храст, който може да достигне височина 15 метра. Лавърът има изправени голи издънки и кафява, гладка кора. Коренът на благородния лавър не е дълбок. Листната корона, като правило, има пирамидална форма. Простите късокосмести кожести листа са редувани, с цял ръб, достигат 20 см дължина и 4 см ширина. Елиптичната или ланцетна плоча на листа е стеснена в основата, отгоре е лъскава, тъмнозелена, а отдолу е много по-лека. Малки бледо зелено-жълти цветя от благороден лавър (до 1 см в диаметър) в краищата на клоните, 6-12 парчета се събират в чадъри аксиларни съцветия. Формулата на благородното лаврово цвете е (x) ♂♀Ч (3) Л (3) Т9-12Пω. Плодът на благородния лавър е яйцевидни или елипсовидни тъмнолилави или черни зърна. Той достига 2 см дължина и съдържа една доста голяма кост - семената на лавровия благороден.
Събиране на суровини
Лечебните суровини са листа, плодове, както и мастни и етерични масла от благороден лавър. Листата се откъсват от младите клони след началото на цъфтежа на растението, което се случва в самото начало на пролетта. Именно през този период те съдържат най-много етерични масла. Листата трябва да се режат в сухи дни, когато върху тях няма влага. Изсушете листата, разстилайки се на тънък слой, далеч от слънчева светлина или в дехидратори, поставени при температура 35-45 ° C. От пресни листа и цветя на растението се получава лаврово етерично масло. Суровините се натрошават и получената зелена маса се подлага на хидродестилация. По индустриален начин чрез извличане на свръхкритична течност с естествен въглероден диоксид от листата се получава благороден лавров екстракт, съдържащ повишена концентрация на етерично масло.
Химичен състав
Химичният състав на благородния лавър е добре разбран. Всички части на растението са богати на етерично масло, съдържанието на което в листата достига 5%, а в плодовете - 1%. Смоли, горчивина, танини, витамини и минерали също се намират в плодовете и листата. Сред витамините - витамини от група В, витамини А, С и РР, сред макро- и микроелементи - калций, магнезий, желязо, цинк, мед, натрий, калий, фосфор, манган, селен. Листата съдържат киселини - оцетна, найлонова, валерианова. Плодовете на благородния лавър са богати на мастни масла - до 45%, в тях се намират и нишесте, захар, слуз, лауран въглеводород и фитостерол.
Фармакологични свойства
Лечебните свойства на благороднаият лавър са обект на редица научни изследвания. Експериментално е доказано, че аналгетичното и противовъзпалителното действие на благородното лаврово етерично масло е сравнимо с аналгетиците и нестероидните лекарства. Установено е, че маслото може да има лек седативен ефект. При експерименти върху мишки благородното лаврово етерично масло показа антиконвулсивна активност. Той предпазва гризачите от тонични пристъпи, предизвикани с използване на максимален електрошок и пентилентетразол. В експеримента са доказани антиулцерогенните свойства на екстракта от благороден лавър. Антибактериалният ефект на растението се дължи на сесквитерпени, които се съдържат в листата на дафиновия лист.
Приложение в традиционната медицина
Листа, плодове, екстракти, мазни и етерично масло от лавров благороден намират най-широко приложение в народната медицина. Пресните дафинови листа се препоръчва да бъдат нарязани на паста и да се използват като лечебно средство за лечение на рани и против изгаряне. Той се дъвче, за да се отърве от стоматит. Водните инфузии се приготвят от изсушените листа на растението, които се пият за укрепване на имунитета, слагат се в ушите за облекчаване на възпалението и болката и се използват като диуретик. Тази инфузия е ефективно средство за болка в ставите, хроничен гастрит, включително холангит и холецистит. При болки в гърлото при настинки се правят инхалации с листа от дафинов лист, гаргара с отвари за болки в гърлото, понякога задушени дафинови листа се използват като вид каша, помагаща при кашлица. При безсъние и други нарушения на съня, за облекчаване на нервното напрежение, за възпаление на пикочния мехур и за предотвратяване на настинки се препоръчва да се вземат вани с отвара от дафинови листа.