- Начало /
- Ехинацея корен, Echinacea purpurea
Пурпурна ехинацея - природен имуностимулатор
Echinacea purpurea
Ехинацеята е високо ценена от американските индианци. Използвала се е за лечение на треска, ухапвания от змии, рани, зъбобол и инфекции. Днес това е една от най-изследваните и проучени билки и е доказано, че е с много ценни лечебни свойства.
Ехинацеята е богата на антиоксиданти като флавоноиди, цихорова киселина и розмаринова киселина, които могат да помогнат за защитата на тялото ви от оксидативен стрес.
Използва се като противовъзпалително и имуноусилващо средство при лечение на стрептококови и стафилококови инфекции, грип и други инфекциозни заболявания, както и за лечение на рани, язви и изгаряния.
Ехинацеята е силен имуностимулатор
Нека ви запознаем с едни от най-ценните ползи за здравето на тази вълшебна билка:
1. Ехинацеята е най-известна със своето благоприятно въздействие върху имунната система.
Многобройни проучвания са установили, че това растение може да помогне на имунната ви система да се бори с инфекции и вируси, което може да ви помогне да се възстановите по-бързо от заболяване. Това е и причината, билката да бъде една от най-използваните за предотвратяване и лечение на настинка и грип.
2. Скорошни проучвания сочат, че ехинацеята може да бъде потенциално средство за справяне с чувството на тревожност.
3. Ехинацеята може да понижи нивата на кръвната захар, което я прави благоприятна за използване за хората, страдащи от диабет.
4. Билката притежава силни противовъзпалителни свойства.
Проведено проучване върху възрастни с остеоартрит се установи, че приемането на хранителна добавка, съдържаща екстракт от ехинацея, значително намалява възпалението, хроничната болка и подуването.
5. Ехинацеята може да помогне при лечението на често срещани кожни проблеми като акне и екзема.
Чаша чай от Ехинацея
Чаят от ехинацея е билкова напитка, която най-често се прави от растението Echinacea purpurea. Обикновено се използват цветовете, но могат да се изпозлват и корените и листата на растението. Вкусът му е земен с флорални нотки. Не съдържа кофеин.
Ехинацеята обикновено се комбинира с мента или други билки, като лимонена трева, за да се получи вкусен и ароматен чай.
Начин на употреба - Ехинацея корен
Прави се запарка от билката, като 2 супени лъжици се заливат с 500 мл вряща вода и се оставя да кисне 2 часа. Пие се по 150 мл 3 пъти дневно 15 мин преди хранене.
При настинка или грип дозата може да се увеличи, като се пие на глътки през целия ден чай със стайна температура или топъл /негорещ/.
Спиртен извлек от ехинацея, тинктура, е чудесно и ефективно народно средство за успокояване на чуствителни зъби, венци или зъбобол. Жабурете с 20 капки разтворени във 50 мл вода 2-3 пъти дневно. Може да се жабури и с чай от ехинацея.
Състав
Ехинацея Пурпуреа корен (Echinacea purpurea).
Противопоказания
Свръхчувствителност към билката, прогресиращи системни и автоимунни заболявания, включително туберкулоза, левкемия, колагенози, множествена склероза и атеросклероза.
Научете повече за Ехинацея Пурпуреа
Характерни особености
Echinacea purpurea е многогодишно тревисто растение с височина 50-100 см с късо многоглаво коренище и няколко изправени червеникави стъбла. Долните листа са събрани в розетка, продълговато-яйцевидни, твърди, грапави. Стъблата листа се редуват яйцевидно-ланцетни, шипковидни, опушени. Апикалните кошници, големи, с диаметър до 15 см, се състоят от червено-кафяви централни тръбни цветя и пределни тръстикови цветя с розово-лилав цвят. Плодът е сивокафяв. Цъфти от юли до есента, дава плод през август и октомври.
Събиране на суровини
За медицински цели цветните кошници се събират по време на периода на цъфтеж, а коренищата с корени - в края на есента. Съцветията и листата на ехинацеята се събират сутрин, след това се нарязват и изсушават на тъмно място. Ризомите се екстрахират, измиват, нарязват и изсушават на слънце или при температура 40-60 ° С. Да се съхранява на сухо, тъмно място. Сокът се прави от сурови билки с цветя, в които се добавя алкохол, съхраняван в хладилника.
Химичен състав
Всички части на растението съдържат полизахариди (хетероксилани, арабинорамногалактани), етерично масло в кошници (до 0,5%), в трева (до 0,35%), в корени (до 0,23%), ензими, макро- (калий и др.) калций) и микроелементи (селен, кобалт, сребро, молибден, цинк, манган и др.). Основните компоненти на етеричното масло са нециклични сесквитерпени. Корените съдържат също инулин (до 6%), глюкоза (7%), гликозиди (ехиногликозид), ехинакозид, фитостероли, органични киселини (палмитинова, линолова, церотинова), фенол карбоксилни киселини (цикория, ферулична, кумарова, кафе), мастни масла , бетаин (0,1%), смоли (2%), полиамиди, антиоксиданти (ехиноцин, ехинолон), цис-8 пентадекадиен.
Фармакологични свойства
Лекарствата с ехинацея повишават имунитета поради активирането на защитните клетки на имунната система (фагоцити), а съединението цис-1,8 пентадекадиен има изразена антитуморна активност. Всички органи на Echinacea purpurea имат широк спектър от фармакологична активност и се използват при лечението на много автоимунни заболявания (хепатит, нефрит, ревматоиден артрит), бактериални и вирусни заболявания (грип, херпес, едра шарка, полиомиелит), при лечение на различни онкологични патологии. Сокът от пресни съцветия ефективно повлиява коагулацията на кръвта и заздравяването на рани.
Приложение в традиционната медицина
В народната медицина ехинацеята се използва при настинки, грип, отравяне на кръвта и заболявания на пикочния мехур. Външно - при лечението на уртикария, изгаряния, херпес и други кожни заболявания. Ехинацеята се използва, когато сте били изложени на тежки метали и фунгициди, чернодробни заболявания и диабет. Препаратите, приготвени на базата на ехинацея, имат потискащ ефект върху стрептококите, E. coli и грипния вирус.
Повече за ехинацеята, като билка за повишаване на имунитета, можете да прочетете тук.
Напишете своето собствено мнение
Само регистрирани потребители могат да пишат мнения и коментари. Моля, влезте в системата или се регистрирайте