- Начало /
- Глог плод - Черен, при сърдечно-съдови заболявания, Crataegus pentagyna
Черен глог сушен плод
Crataegus pentagyna, Black hawthorn
Черният глог е храст или ниско дърво. Прилича на обикновения, или червен глог, но се отличава от него по това, че листата и осите на съцветието са покрити с власинки, узрелите плодове са черни на цвят и съдържат по 3-5 "костилки", за разлика от обикновения, чийто плодове имат по една. Разпространен е из храсталаци и широколистни гори, предимно в по-топлите части на страната.
Плодовете на Черния глог са богати на полифеноли, танини и флавоноиди. Съдържа още редица витамини и минерали.
Глогът е старо билково лекарство, използвано при сърцебиене, безсъние, високо кръвно налягане. Смята се, че глогът е бил известен и на Диоскорид, който го използвал за сърдечни заболявания. През Средновековието се е използвал при подагра, колики и диария, камъни в бъбреците, женски проблеми. Може би първият, който публично обявява ефективността на глога като лекарство за сърцето, е Г. Мадаус, немски билкар.
Засилва енергията на сърдечните съкращения, а едновременно с това успокоява сърцето. Разширява кръвоносните съдове (особено на сърцето и мозъка). Регулира сърдечната дейност. Действа нервоуспокоително и пикочогонно. Цветовете действат тонизиращо, а плодовете седативно и успокояващо.
Това мъничко зрънце е най-известно с използването си при лечение на сърдечна недостатъчност, наред с други традиционни лекарства. Сърдечната недостатъчност е състояние, при което сърцето не може правилно да изпомпва кръв.
Наскоро е открита способността на препарати от глог да намаляват холестерола в кръвта и да нормализират активността на щитовидната жлеза, което дава добър ефект при лечението на атеросклерозата.
Приложение на Черен глог плод
Сърдечно-съдови заболявания (повишено кръвно налягане - лека форма на хипертония, сърдечна слабост, гръдна жаба, сърдечни неврози, атеросклероза, сърдечни аритмии), безсъние, нервна възбуда, повишена функция на щитовидната жлеза, болести на отделителната система, увеличена простата, задух и др.
Начин на употреба на Черен глог плод
1 супена лъжица плодове се заливат с 500 мл вряла вода и се оставят да киснат 2 часа. Прецежда се и се пие по 1 винена чаша преди ядене 3 пъти дневно.
Състав
Черен глод плод (Crataegus pentagyna).
Противопоказания
Ако времето на приема на препарати от глог не е много важно (напротив, те подобряват общото състояние на пациенти с продължителна употреба), тогава дозировката трябва да бъде внимателна. В големи количества плодовете от глог причиняват леко отравяне.
Производител
БИЛКИ ЕООД
Научете повече за Черен глог
Цветя и плодове
Като лечебни суровини се използват цветя и плодове от глог. Цветята се берат през май в началото на цъфтежа. Събирането трябва да се извърши задължително при сухо време. В противен случай суровината изсъхва слабо и няма представяне. Събраните суровини се подреждат възможно най-бързо на тънък слой върху хартия или брезент на добре проветриво таванско помещение. Нежелателно е разбъркването на цветята - в същото време те се рушат и готовият продукт започва да наподобява прах. За да проверите дали суровините са изсушени, смачкайте пъпката - тя трябва да се разрони, а не да се смачква.
Плодовете се берат узрели, откъсват се цели, а след това се отстраняват стъблата, незрелите плодове и листата. Сушат се във фурна или сушилня при температура 50-600С. Срок на годност на суровините е 2 години.
В Европейската фармакопея цветята с листа се споменават като суровина. И Хомеопатичната фармакопея на Германия използва пресни плодове като суровина.
Едно действие, но различен състав
Химичният състав на цветята и плодовете е значително различен, но въпреки това и двете се използват при заболявания на сърдечно-съдовата система.
Цветовете на глог имат високо съдържание на етерично масло (1,5%) и затова те са по-ефективни и по-добре помагат при функционални нарушения на сърдечната дейност. Освен това те съдържат танини (2,9–9,6%), флавоноиди (ацетилвитексин, хиперозид, кверцетин, витексин, биокверцетин, пинатифидин, 8-метоксикамферол). Цветовете на глог кръв червено имат високо съдържание на калий (32,1 mg / g) и магнезий (3,4 mg / g), които са много важни за нормалното функциониране на сърдечно-съдовата и нервната система.
Биохимичният състав на плодовете на различни видове глог е малко по-различен, но като цяло те съдържат 4-11% захари (главно фруктоза), 0,26-0,93% ябълчена киселина, 60-180 mg% тритериенови киселини, 0,59-0, т.е. 61% пектин, 0,84-1,73% танини и багрила, около 3,4% кумарини, включително оксикумарини, които намаляват протромбиновия индекс. Освен това те откриха до 25 mg% аскорбинова киселина, 380-680 mg% витамин P, 2-14 mg% каротин, а при някои видове до 5% витамин Е. Сушените плодове са богати на сорбитол (до 22,5%), т.е. а в Централна Азия те се прибавят към тестото в смлян вид.
Фармакологични свойства
Експерименталните проучвания върху животни показват, че екстрактът от глог има стимулиращ ефект върху сърцето и в същото време намалява възбудимостта на сърдечния мускул, в големи концентрации разширява периферните съдове и съдовете на вътрешните органи. Урсоловата и олеановите киселини, съдържащи се в глог, увеличават кръвообращението в съдовете на сърцето и мозъка и понижават кръвното налягане.
Растителните препарати тонизират сърцето, увеличават сърдечните контракции, нормализират кръвното налягане, имат спазмолитични и седативни ефекти, нормализират сърцето. Когато се използва, настъпва дълбок и спокоен сън. Засилването и отслабването на действието на лекарствата зависи от дозировката им. Всякакви производни на глог са нетоксични и не причиняват странични ефекти.
Напишете своето собствено мнение
Само регистрирани потребители могат да пишат мнения и коментари. Моля, влезте в системата или се регистрирайте
Може би ще проявите интерес и към следните продукти
![]() Алуминиев плик (сребро) - размер 30.5/40/12 см
Цена:
3,49 лв.
|
![]() Алуминиев плик (сребро) - размер 13/22/6 см
Цена:
2,30 лв.
|
![]() Билкова смес Стоп Косопад - Чемерика, Репей и Коприва, 100 гр.
Цена:
9,90 лв.
|
![]() Иглика цвят - при грип и кашлица, Primula veris
Цена:
14,52 лв.
|