Жълт кантарион стрък, Hypericum perforatum

В наличност
Останали са само %1
SKU
b277conf
Природата е безкрайно щедра към нас, дарявайки ни огромно разнообразие от лековити билки. Такава е Жълтият кантарион - вълшебната "слънчева" билка! Естествен антидепресант.
2,04 лв.
2,04 лв.

Жълт кантарион ронен цвят - билка

Премиум качество и аромат

Ронен цвят и лист, без клечки

Hypericum perforatum L.

Природата е безкрайно щедра към нас, дарявайки ни огромно разнообразие от лековити билки. Такава е Жълтият кантарион, вълшебната "слънчева" билка! 

Жълтият кантарион се използва от стотици години в народната медицина, особено за заздравяване на рани. Използван е и за „прогонване на вътрешния дявол“ през средновековието. Парацелз, философ от 16-ти век, препоръчва билката при халюцинации и заздравяване на рани.

Жълтият кантарион е една от най-популярните билки не само в България, но и по света. И има защо! Безброй са ползите й за здравето.

Цветовете се използват за приготвяне на течни екстракти, таблетки, капсули и чай.

В днешно време жълтият кантарион се използва широко в Европа, особено в Германия, като билково лечение на депресия. Проучванията установяват, че Жълтият кантарион има ефект на антидепресант при лека до умерена депресия, разбира се, без страничните ефекти.

Жълтият кантарион може да бъде ефективен при лечение на рани, натъртвания, слънчеви и термични изгаряния. Билката притежава силни антибактериални и заздравяващи свойства. Маслен извлек на Жълт кантарион бързо успокоява и облекчава кожата. Ускорява процеса на регенерация.

Проучване на ефективността на крем от Жълт кантарион предполага, че лекият до умерен атопичен дерматит може да реагира положително на локално лечение с него.

В чай жълтия кантарион е като балсам за стомаха. Има успокояващо и заздравяващо въздействие върху лигавиците, поради което е полезен приемът му и при язва на стомаха и дванадесетопръстника, остри и хронични гастрити, ентероколити.

Народни наименования на билката

Жълт кантарион, жълт офѝт, звъника, калъчаво, кантарийка, порезниче, посечено биле, смѝчак.

Действие на Жълт кантарион

Противовъзпалително, противомикробно, адстрингентно, ранозаздравяващо и противоязвено, кръвоспиращо, диуретично действие. Тонизира нервната система, подобрява оросяването на сърдечния мускул, засилва сърдечната дейност, леко повишава артериалното налягане.

Приложение на Жълт кантарион

При язва на стомаха и дванадесетопръстника, остри и хронични гастрити, ентероколити, парене, лошо храносмилане, диария, изгаряния, замърсени гнойни и бавно зарастващи рани по кожата и лигавиците, хемороиди, обилна менструация, ревматизъм, колити, изгаряния. При безпокойство, потиснатост и депресия.

Начин на употреба на билката жълт кантарион

Отвара

1 супена лъжица билка на 250 мл вода. Ври 10 минути, прецежда се и след изстиване се изпива за 1 денонощие.

При язва 2 супени лъжици се запарват за 15 минути с 1 литър вода, прецежда се и се пие вместо вода през деня.

Запарка

2 чаени лъжици жълт кантарион се запарват за 5-8 минути в 500 мл каничка с вряла вода. Прецежда и се пие веднага.

Състав

Жълт кантарион цвят и лист (Hypericum perforatum L.).

Екстра качество.

Противопоказания

Ако не вземете предвид забраните за употреба на продукта, това може да доведе до негативни последици, тъй като лечението ще навреди на вашето здраве. Билката не се препоръчва на пациенти с:
индивидуална непоносимост към лечебно растение; чернодробни проблеми, като цироза; хронично бъбречно заболяване; язви в храносмилателната система; остра треска; заболявания на сърцето и кръвоносните съдове.

Научете повече за билката Жълт кантарион

Характерни особености

Звъниката — Hypericum perforatum L. от сем. Hypericaceae — е многогодишно тревисто растение. Стъблото е високо до 60 см, обло, голо, към върха разклонено. Разклоненията са срещуположни. Листата са овално продълговати, срещуположни, седящи, ясно-зелени, голи, целокрайни, тъпи, с жлези, от които срещу светлината изглеждат като надупчени. Цветовете са едри, разположени в щитовидни съцветия. Венчелистчетата са златножълти, почти двойно по-дълги от чашката. Плодът е разпуклива кутийка.

Време за бране

Юни — август.

Начин на бране

В началото на цъфтенето или през време на цъфтенето се отрязват връхните стръкове на растението, и то само облистените, на около 20 см от върха. Не трябва да се берат дебелите долни необлистени части на растението, както и повредените и прецъфтели стъбла. Брането трябва да става непременно в сухо и по възможност слънчево време.

Недопустими подмеси

При брането билката не трябва да се смесва с други видове звъника, които приличат на медицинската:

XLVII.   Четириръбеста звъника — Hypericum quadrangulum L.,— която има четириръбесто стъбло;

XLVIII.  Мъхеста звъника — Hypericum hirsutum L., — на която стъблото е обло, но мъхесто.

Начин на сушене

Събраните стръкове се сушат бързо в проветриви помещения, като се навързват на китки, които се окачват на опънат тел, канапи и др. или се нареждат върху рамки или постелки на тънък пласт. При сушене в сушилня температурата не трябва да е по-висока от 40°.

Рандеман

От 3,5 кг свежи стръкове се получава 1 кг сухи.

Описание на готовата билка

Изсушените стръкове на звъниката трябва да са запазили естествения си вид и да отговарят на описанието, дадено в „Характерни особености“. Вкусът е тръпчиво-горчив.

Старата билка се познава по това, че цветовете й са изгубили ясножълтото си обагряне и са получили червеникав оттенък, какъвто добиват останалите части на стъблото.

Качествени изисквания

По БДС 3515—58 се допуска влага не повече от 12%; ситно натрошени части — не повече от 5% за I качество и не повече от 15% за II качество; променени части (потъмнели, кафяви цветове и листа) — не повече от 6% за I качество и не повече от 15% за II качество; други части от растението (безлистни стъбла, плодчета и др.)— не повече от 3% за I качество и не повече от 5% за II качество; части от други растения — не повече от 1% за I качество и не повече от 4% за II качество; странични минерални примеси — не повече от 0,5% за I качество и не повече от 1% за II качество. Не се допуска сухата билка да съдържа живи насекоми и личинки.

Съхранение

В сухи, проветриви и полутъмни помещения в добре приготвени опаковки.

Повече за жълтия кантарион, билката в служба на човека, можете да прочетете тук.

Напишете вашето мнение
Само регистрирани потребители могат да оставят мнения. Моля влезте в профила си или си направете регистрация