Мурсалски чай цял стрък – Пирински чай, Sideritis scardica Griseb.
- Производител: Herb Ltd
Мурсалски чай цял стрък – Пирински чай
Sideritis scardica Griseb.
Мурсалски чай - билката с несравнима лечебна сила!
Растението от местността Мурсалица, над родопското село Мугла, вече е надскочило пределите на България, получило славата на билка за всяка болка и на чай, който по полезно действие няма равен на себе си. Учените посочват, че всички елементи, които са необходими на човешкия организъм се съдържат в Мурсалския чай Sideritis. А народната медицина казва, че който го пие сутрин и вечер си осигурява здраве и дълголетие, без грип и други болки. Мурсалският чай има силно антиоксидантно действие.
Съдържа етерични масла, горчиви вещества и танини
Това е една от малкото билки, които се дават безпроблемно на деца под 5 години.
При всички случаи на прием – и при деца, и възрастни, Мурсалският чай оказва благотворно влияние върху целия организъм. Отличава се с фин, лек вкус и аромат.
Действие на Мурсалски чай цял стрък
Смекчаващо, потогонно и противокашлично действие. Антиоксидантно, тонизиращо, диуретично, укрепващо, антианемично, противовъзпалително, намалява кръвното налягане, предпазва от атеросклероза.
Приложение на Мурсалски чай цял стрък
При кашлица, бронхит, простатит, заболявания на бъбреците и пикочните канали, при чернодробни заболявания. Общоукрепващ.
Начин на употреба на Мурсалски чай цял стрък
Чай: Нарязват се на ситно 4 стръка от билката (3 с.л.) и се запарват с 600 мл вряща вода за 10 мин. Запарката се пие топла, по 1 чаена чаша 3 пъти дневно.
Състав
Мурсалски чай изсушен, цял стрък (Sideritis Scardica Griseb.)
Научете повече за Мурсалски чай
Характерни особености
Пиринският чай — Sideritis scardica Griseb. — от сем. Устноцветни —Labiatae — е многогодишно растение с дървенисто коренище. Стъблото е надигащо се, дълго до 30 см. Долните листа са овално ланцетни, стеснени към основата си, леко напилени, а горните са широко сърцевидни, заострени. Цветовете са светложълти. Съцветието през време на цъфтежа е почти класовидно. Венчето е по-дълго от чашката. Чашечните зъбци са по-къси от тръбицата. Цялото растение е покрито с белезникав пух.
Време за бране
Юни —август
Начин на бране
Бере се цялата облистена надземна част на растението по време на цъфтенето, като се отстраняват случайно попадналите примеси.
Начин на сушене
Сушенето се извършва на сянка в проветриви помещения или в сушилня при температура до 35°.
Рандеман
От 4 кг свежи стръкове се получава 1 кг сухи.
Съхранение
В сухи и проветриви помещения.
Повече за Мурсалския чай, може да прочетете тук: https://bilki.bg/encyclopedia-bilki/mursalski-chay.html