Решетка корен - билка
Carlina acanthifolia All.
Решетката се счита за слънчево растение, тъй като изглежда като малко слънце.
Билката има противовъзпалителен ефект при възпалителни процеси в храносмилателния тракт. Това действие на Решетката се дължи на съдържащите се в нея дъбилни вещества и танини.
Проучено е сърдечно-съдовото действие билката в резултат, на което е установено, че спиртен извлек от Решетка оказва силен и дълготраен хипотензивен ефект (понижава нивата на високо кръвно налягане).
Българската народна медицина предлага Решетката като средство за лечение на отоците (асцита), съпровождащи чернодробната цироза. Освен това, билката се използва като отхрачващо средство при хронични обструктивни заболявания на белите дробове, като противовъзпалително средство при заболявания на пикочоотделителните пътища и на бъбречния паренхим. Решетката се предлага и за външно приложение при лечение на инфектирани рани и при фурункулоза.
Решетка се използва с успех и външно за хемороиди.
Народни наименования на билката
Вилино сито, дива зелка, мереметка, решетарка, решетка, търнова гулия, шереметка.
Действие на Решетка корен
Потогонно, пикочогонно, успокояващо нервната система, противовъзпалително, стимулиращо секрециите, улесняващо храносмилането, отхрачващо и глистогонно.
Приложение на Решетка корен
При отоци от различен произход, течности в корема (асцит), нарушено храносмилане, възпаление на пикочните пътища.
Външно: при хемороиди, рани, обриви и други кожни проблеми.
Начин на употреба на Решетка корен
1 с.л. корени се вари 10 мин в 500 мл вода. Прецежда се. Пие се по 1 чаша 4 пъти на ден преди хранене.
При глисти - сутрин на гладно се изпива 1 кафена лъжица ситно смлени корени, разбъркани с малко вода, като 10 мин след това се взема 1 с.л. рициново масло.
Състав
Решетка корен, нарязан на парченца (Carlina acanthifolia All.).
Научете повече за билката Решетка
Характерни особености
Решетката— Carlinaасаnthifolia — от сем. Сложноцветни— Сотроsitae — е двегодишно тревисто растение. Коренът е до 50 см дълъг, меснат, с приятна миризма, обикновено расте надолу. Надземно стъбло растението няма. Листата и обвивните листчета на кошничката са бодливи. Цветната кошничка е много едра (до 12 см в диаметър). Цветовете са правилни, двуполови, с тръбести венчета.
Време за бране
Август — октомври.
Начин на бране
Корените се изкопават след узряването на кошничките, изтърсват се от пръстта, изрязва им се надземната част, измиват се и се оставят добре да се отцедят, а след това при нужда се нарязват на късове по 10—15 см дълги, а по-дебелите се нацепват надлъж за по-бързо сушене.
Недопустими подмеси
При брането да не се смесва с другите видове решетки, които имат добре развити надземни стъбла и сравнително много по-дребни кошнички.
Събраните корени да не се смесват с корените на беладоната (фиг. 8), които са отровни. Корените на решетката обикновено са набръчкани напречно, имат приятна миризма, а корените на беладоната обикновено са набръчкани надлъжно и имат слаба наркотична миризма.
Начин на сушене
Така подготвеният материал се суши много внимателно в проветриви помещения върху рамки или постилки, а най-добре в сушилня при температура до 35°. Да се суши бързо. Сушенето на слънце не се препоръчва.
Рандеман
От 4,5—5 кг свежи корени се получава 1 кг сухи.