Змийска хурка корен - при хемороиди, Arum maculatum

В наличност
Останали са само %1
SKU
b253conf
Змийска хурка, позната още като Змиярник, е високо тревисто растение, чийто корен се използва за направата на лекарство. Грудките се използват външно при ревматизъм, подагра и хемороиди. Важно е спазването на описаната дозировка.
5,22 лв.
5,22 лв.

Змийска хурка грудка - билка

Arum macufatuin L., Arum maculatum

Змийска хурка, позната още като Змиярник, е високо тревисто растение, чийто грудка се използва за направата на лекарство. Активна съставка на змийската хурка е ароинът.

Външно, ефективно се прилага и при хемороиди

Важно: За да се съхранят ценните лечебни качества и цялостен вид, грудките от змийска хурка, предлагани от нас, са цели и са естествено покрити с тънък слой почва. Измийте добре преди употреба. 

Народни наименования на билката

Заешка царевица, заминек, змийска царевица, змийски лапад, змийско грозде, змиярник, маясъливче, отровен козлец, сакитник, устреличе.

Действие на Змийска хурка 

Противовъзпалително, кръвоспиращо.

Приложение на Змийска хурка корен

Грудките се използват външно при ревматизъм, подагра, възпалителни процеси на кожата, хемороиди. 

Начин на употреба на Змийска хурка

Извлек за външни промивки: От обелените и нарязани грудки се приготвя извлек, като 1 чаена лъжичка надробена билка се накисва за 8 часа в 200 мл студена вода. Прецежда се и течността се съхранява в хладилник до два дни. След това си приготвяте нов извлек. Намокря се марля или памук и се държи върху хемороидите за 15 минути. *При вътрешни хемороиди може да се правят микроклизми с разредения извлек в топла водичка /вечер преди лягане/.

Тинктура за външна употреба може да се прави спиртен извлек от 20 гр надробени грудки с 120 мл ракия. Накисва се за 2 седмици. След като се прецеди, се ползва като 5 капки се смесват с 1 супена лъжица вода и се намокря марля, която се поставя на хемороидите за 15 минути. 

Състав

Змийска хурка корен (Arum macufatuin L.).

Противопоказания

ОТРОВНО! Силно действаща билка! По лекарско предписание, с лекарски контрол!

Научете повече за билката Змийска хурка

Характерни особености

Змиярникът — Arum maculatum L.—от сем. Арови— Агасеае — е дребно, около 30 см високо тревисто растение. Подземната част е грудка, неправилно наричана коренище. Листата са копие- видни, целокрайни, с дълги дръжки, приземни, често на горната си страна покрити с петна. Цветовете са събрани на върха на безлистно стъбло в кочан, обвит с покривен лист. Горната част на кочана не е обвита и стърчи навън. Плодовете са яркочервени.

Време за бране

Март—май, август—октомври.

Начин на бране

Грудките се изваждат в ранна пролет, още в самото начало на развитието на. листата (щом като те се покажат), или през късно лято до есента, след като надземните части на растението започнат да завяхват.

Според поръчката грудките, без да се мият, се предават на билкосъбирателната организация свежи, а тя трябва веднага да ги зарови във влажен пясък до употребяването им, или след измиване се подлагат на сушене.

Начин на сушене

Предназначените за сушене грудки се измиват, разцепват се надлъж, оставят се на открито да се отцедят и веднага се сушат в проветриви помещения върху рамки или нанизани на конци и окачени на пирони, телове, канапи и др. Най-добре е да се сушат в сушилня при температура до 40°.

При брането и манипулирането с тази билка да не се пипат лицето, очите, устата и др. След работа с нея ръцете да се измиват добре.

Рандеман

От 2—3 кг свежи грудки се получава 1 кг сухи.

Съхранение

Билката е отровна. Да се съхранява с предпазливост отделно от другите неотровни билки.

Напишете вашето мнение
Само регистрирани потребители могат да оставят мнения. Моля влезте в профила си или си направете регистрация