Блатен тъжник стрък - билка
Filipendula ulmaria, Spiraea ulmaria, Meadowsweet
Блатният тъжник, известен още като кралица на ливадата и медовината, е цъфтяща билка, произхождаща от Европа и части от Азия. Расте във влажна среда и блатни райони и по бреговете на реките. Отличава се с гроздовидни бели цветове, които имат приятен, сладък аромат и се използват в медицински препарати като чайове и екстракти.
В народната медицина свежите цветове на билката се използват като противовъзпалително, противоревматично и диуретично средство. В средните векове растението се е считало за превъзходно средство при заболяване на ставите. Въз основа на свои и чужди наблюдения Leclerc (1935) счита, че блатният тъжник е едно от най-добрите помощни средства за получаване на диуретичен ефект при лечението на различни видове асцит и други отоци и при лечението на ставния ревматизъм.
В традиционната медицина се използва за лечение на киселини, стомашни язви, настинки, болки в ставите, артрит и подагра. Също така се прилага като диуретик за увеличаване на отделянето на урина при хора с инфекции на бъбреците или пикочния мехур.
Съдържа много съединения, за които се смята, че имат противовъзпалителен ефект в тялото, включително салицилати и танини.
Народни наименования на растението
Блатен тъжник, ливадник, спирея, орехче, отвратниче.
Действие на Блатен тъжник
Противовъзпалително, противоревматично и диуретично.
Приложение на Блатен тъжник
При асцит /воднянка/, плеврит, пясък в бъбреците, при ревматизъм, артрит и подагра.
Начин на употреба на Блатен тъжник
2 с.л. стръкове се заливат с 500 мл топла вода, киснат 1 час. Прецежда се и се пие по 150 мл 3 пъти на ден преди хранене.
Състав
Блатен тъжник сух стрък, нарязан на парченца (Filipendula ulmaria, stem).
Научете повече за Блатен тъжник
Характерни особености на билката
Блатният тъжник — Filipendula ulmaria Maxim. — от сем. Розоцветни — Rosaceae — е многогодишно растение. Коренището е пълзящо. Стъблото е високо до 2 м, обикновено в горната си част разклонено. Листата са перести, а листчетата — заострени и назъбени, придружени от междинни дребни назъбени листенца. Цветовете са бели или жълтеникави, с приятна миризма, събрани в съцветия на върха на стъблото.
Разпространение
В ливадите покрай планинските извори, потоци, тресавища и др. в Стара планина, Рила, Родопите, Софийското поле, Осогово и др.
Повече за билката Блатен тъжник, нейното действие и приложение, можете да прочетете тук.