Полски Хвощ стрък - при пясък и камъни в бъбреците, Equisetum arvense

В наличност
Останали са само %1
SKU
b494conf
Смята се, че Полския хвощ има множество лечебни свойства и традиционно се използва за лечение на рани, за подобряване на здравето на кожата, косата и костите и като лек за различни други здравословни състояния.
1,58 лв.
1,58 лв.

Хвощ полски стрък - билка

Equisetum arvense L.

Полски или обикновен хвощ (Equisetum arvense) е многогодишна папрат, която принадлежи към род Equisetaceae.

Растението съдържа множество полезни съединения, които му придават редица благоприятни за здравето ефекти. От тях се открояват антиоксидантите и силициевият диоксид.

Полският хвощ се консумира най-вече под формата на чай, който се прави чрез накисване на изсушената билка в гореща вода. Предлага се също под формата на таблетки, капсули и тинктура.

Потенциални ползи за здравето на Полски хвощ

Смята се, че има множество лечебни свойства и традиционно се използва за лечение на рани, за подобряване на здравето на кожата, косата и костите и като лек за различни други здравословни състояния.

Естествен диуретик

Диуретичният ефект на хвоща е едно от най-търсените свойства на тази папрат в народната медицина.

Едно малко проучване при 36 здрави мъже установи, че дневна доза от 900 mg изсушен екстракт от хвощ под формата на капсули има по-мощен диуретичен ефект от класическото диуретично лекарство. Това се дължи на високата концентрация на антиоксиданти и минерални соли в растението.

Растението също демонстрира потенциал като терапия за уринарна инконтиненция и нощно напикаване - когато се събуждате през нощта, за да уринирате.

Преглед на изследвания от 2021 г. установи, че хвощът може да има потенциал като терапия за бъбречни заболявания, включително уретрит и камъни в бъбреците.

Поддържа здравината на костите

Изследванията показват, че хвощът може да подпомогне заздравяването на костите. 

Изследователите смятат, че ефектът на ремоделиране на костите от хвоща се дължи най-вече на високото съдържание на силициев диоксид. Всъщност до 25% от сухото му тегло е силициев диоксид. Никое друго растение не може да се похвали с толкова висока концентрация на този минерал.

Силициевият диоксид, който също присъства в костите, подобрява образуването, плътността и консистенцията на костната и хрущялната тъкан чрез засилване на синтеза на колаген и подобряване на усвояването и използването на калций.

Ускорява заздравяването на рани и нокти

Изглежда, че локалното приложение на крем с хвощ насърчава заздравяването на рани.

Едно 10-дневно проучване при 108 жени след раждане, които са били подложени на епизиотомия по време на раждането - хирургично разрязване за улесняване на раждането - показа, че прилагането на мехлем, съдържащ 3% екстракт от хвощ, насърчава заздравяването на рани и помага за облекчаване на болката.

Освен това екстрактът от хвощ може да се използва в лак за нокти за лечение на псориазис на ноктите, състояние на кожата, което причинява деформации на ноктите.

Насърчава растежа на косата

Изследванията показват, че хвощът също може да бъде от полза за косата ви, вероятно благодарение на съдържанието на силиций и антиоксиданти.

Първо, антиоксидантите помагат за намаляване на микровъзпаленията и стареенето на фибрите на косата, причинено от свободните радикали. Второ, по-високото съдържание на силиций във фибрите на косата води до ограничаване на косопад, както и до повече блясък.

Народни наименования на билката

Борийка, змийска хурка, кавал, калемена трева, колениче, конска опашка, надавка, надана трева, наставче, полски хвощ, разставиче, сакливче, сребърно, хвощ.

Действие на Полски хвощ стрък

Пикочогонно, кръвоспиращо, запичащо, противовъзпалително и реминерализиращо, болкоуспокояващо.

Приложение на Полски хвощ стрък

При хронични бъбречни заболявания (пясък и камъни в бъбреците), отоци, високо артериално налягане, сърдечни заболявания, чернодробни болести, възпаление на стомаха, чревни инфекции (с кървава диария), главоболие, ишиас, ревматизъм, екземи, засилва защитните сили на организма.

Начин на употреба на Хвощ полски стрък

Запарка: 2 чаени лъжици билка се запарва с 1/2 л вряща вода. Изпива се на глътки за 2 дни.

Външно за гаргара, компреси и промивки под формата на извлек от 1 супена лъжица билка, накисната за 30 минути в 250 мл топла вода.

Състав

Полски хвощ стрък (Equisetum arvense L.).

Прoтивопоказания 

Не трябва да се прилага при бъбречни възпаления, особено в остър стадии!
Възможна е индивидуална непоносимост към билката! При дискомфорт да не се ползва.

Научете повече за Полски хвощ

Характерни особености

Полският хвощ — Equisetum arvense L. от сем. Equisetaceae — е многогодишно спорово растение. Има два вида стъбла: спороносно (появяващо се в ранна пролет, не зелено) и безспорово (зелено). Употребява се,лятното без- спорово стъбло, което е с членести разклонения, долу по-дълги, на-горе постепенно скъсяващи се, наредени прешленовидно по стъблото. Листата са недоразвити, видоизменени във влагалища, които имат от 6 до 12 ланцетни зъбеца.

Време за бране

Юни—август.

Начин на бране

Бере се цялата надземна част на без- споровото стъбло (зеленото), като се отрязва на разстояние, не по-голямо от 20 см от върха.

Недопустими подмеси

При брането да не се смесва със следните видове хвощ, които са нелечебни или отровни:

LVII.     Блатен хвощ — Equisetum palustre L., — чиито влагалища са фуниевидни, с до 10 зъбеца, с бял ципест ръб. Спороносните му стъбла също са зелени, наподобяващи без- споровите. Отровен е.

LVIII.    Мочурлив хвощ — Equisetum limosum L., — който е с дебели, меки, прости или с редки къси разклонения на стъблото. Влагалището му е почти цилиндрично, с 15—30 черни зъбеца, почти без бял ръб. Отровен е.

LIX.      Едър хвощ — Equisetiim maximum Lam., — на който влагалищата са с по 20—40 шиловидни зъбеца.

LX.       Горски хвощ — Equisetum silvuticum L., — на който влагалищата са с 3—6 едри зъбеца. Има разклонения, които са дъгообразно извити надолу, разклонени и по много в прешлени.

Никога да не се бере хвощ, който расте по мочурливите и блатни места, защото не е медицински. Да се събира в полето само този хвощ, на който разклоненията са изправени нагоре.

Начин на сушене

Събраният материал се суши в проветриви помещения, като се навързва на китки, които се окачват на пирони, опънат канап, тел и др., или се разстила върху рамки или постелки. При сушене в сушилня температурата не трябва да е по-висока от 50—-55°.

Рандеман

От 4 кг свежи стръкове се получава 1 кг сухи.

Описание на готовата билка

Изсушените безспорови (зелени) стъбла на полския хвощ трябва да са запазили естествения си вид. Те са зелени или жълтозелени, твърди, членести, с набраздени стъбла. Разклоненията на стъблото са зелени. Вкусът е слабо нагарчащ, блудкав, а миризмата — без особености.

Качествени изисквания

По БДС 2898—57 се допуска влага не повече от 12%; ситно натрошени части — не повече от 0,5%; променени части (пожълтели, почернели и др.) — не повече от 1%; други части от растението — не повече от 0,5%; части от други растения — не повече от 0,5%; странични минерални примеси — не повече от 1%. Не се допуска стръковете да съдържат живи насекоми и личинки.

Съхранение

Билката трябва да се съхранява в сухи и проветриви помещения, добре опакована.

Източник: www.healthline.com

Напишете вашето мнение
Само регистрирани потребители могат да оставят мнения. Моля влезте в профила си или си направете регистрация