Иглика цвят - при грип и кашлица, Primula veris
- Производител: Herb Ltd
Иглика цвят - Лечебна иглика
Primula veris L.
Игликата е едно от най-добре познатите пролетни цветя. Отличава се със прекрасен "слънчев" цвят и сладникаво ухаещи цветове. Но освен красиво цвете, игликата е и изключително лечебно растение, използвано за производството на билкови чайове и препарати с антиоксидантно и отхрачващо действие.
От фармакологична гледна точка, особен интерес представляват цветовете, корените и листата на игликата. Цветовете и корените й притежават еднаква биологична активност. Цветовете й са богати на флавоноиди. Има антиоксидантно, секретолитично, отхрачващо, противовъзпалително, диуретично, антимикробно, противогъбично и успокояващо действие.
Лечебно приложение на цвят от иглика
Игликата обикновено се използва в случаи на кашлица, бронхит, безсъние, главоболие, невралгия и тремор. Цветът има леки седативни свойства. Чай, направен от цвета на игликата е полезен при лечението на безпокойство, стрес, свързани с проблемите и безсъние.
Начин на употреба на Иглика цвят
1 супена лъжица билка се запарва с 300 мл вряла вода. Оставя се да се запари за 15 минути, след което се прецежда. Пие се 3 пъти дневно по 100 мл преди хранене.
Състав
Лечебна иглика цвят (Primula veris L.).
Противопоказания
Лекарство, направено от иглика, е напълно нетоксично, но все пак има няколко противопоказания. Противопоказана е за хора с пептични язви. Отвари, инфузии и сок от иглика са противопоказани в случай на индивидуална непоносимост. Употребата на лечебна иглика под каквато и да е форма води до контракции на матката, поради което е абсолютно противопоказано за бременни жени.
Научете повече за Иглика
Описание
Многогодишно тревисто растение с късо хоризонтално коренище с многобройни тънки дълги корени. Листата грапави, в приосновна розетка, яйцевидно лопатовидни, едро тъпо назъбени, изведнъж стеснени в широка крилата дръжка. Цветоносното стъбло безлистно. Цветовете по няколко на дръжки на върха на стеблото. Венчелистчетата 5, яркожълти, срастнали в дълга тръбица на върха с 5-делна коронка. Плодът яйцевидна кафява кутийка.
Използвани части
корен, листа, цвят.
Полезни съставки
сапонини, флавоноиди, феноли, дъбилни вещества, етерично масло.
Време за бране
Април-май.
Начин на бране
Събират се само цветовете без дръжките Според поръчката цветовете се оставят с чашките — Flos Primulae сит calicibus — или се берат само венчелистчетата с тичинките и плодника без чашките — Flos Primulae sune .calicibus. Брането се извършва, когато цветовете започват да цъфтят, като не се чака пълното им разцъфтяване и прецъфтяване. Да не се берат неразцъфтели или прецъфтели цветове.
Начин на сушене
Събраният материал се прочиства от случайни примеси и се суши веднага в проветриви помещения, като се разстила на тънък пласт върху рамки или постелки. В дъждовно и влажно време сушенето става върху фурни, в затоплени помещения или в сушилня при температура до 45°.
При сушенето трябва да се внимава да се изсушат не само венчелистветата и чашките, които се сушат по-бързо, но и плодниците. Сушенето трябва да се извърши за кратко време. При бавно сушене съществува голяма опасност билката да се развали и да стане негодна за употреба.
Рандеман
От 6 кг свежа билка с чашки се получава 1 кг суха. От 10—12 кг свежа билка с чашки се получава 1 кг суха билка без чашки.
Описание на готовата билка
Изсушените цветове на игликата имат оранжево-жълти венчета и бледозелени чашки. Миризмата им е слаба, подобна на аромата на меда, а вкусът им е сладникав. Не се допуска билка с избледнели или позеленели венчета.
Качествени изисквания за цветовете с чашки
По БДС 3182—58 се допуска влага не повече от 12%; ситно натрошени части — не повече от 0,5% за I качество и не повече от 1% за II качество; променени части (потъмнели, почернели, позеленели венчета и др.) — не повече от 3% за I качество и не повече от 6% за II качество; други части от растението— не повече от 1% за I и II качество; части от други растения — не повече от 1% за I и II качество; странични минерални примеси — не повече от 0,25% за I и II качество.
Съхранение
В сухи, проветриви и тъмни помещения в добре приготвени опаковки. От слънчевите лъчи венчетата бързо избледняват, а от влагата или при по-дълго лагеруване, добиват зеленикав оттенък или напълно позеленяват и стават негодни за употреба.