- Начало /
- Коча билка стрък рязан, Непета – Котешка билка, Nepeta cataria
Коча билка стрък рязан – Котешка трева
Napeta cataria, Непета, Котешка мента, Коча билка, Catnip
Може да се ползва в малки тензухени вързопчета, или насипана на места, където има мишки. Мишките не обичат тази билка, вероятно защото котките я обожават и са привлечени от нея. Котките се чустват добре от миризмата на коча билка или Catnip.
Дълго време се е смятало, че котешката билка има лечебни свойства. За тази цел традиционно се използват изсушените й листа и бели цветове. И двете могат да се използват за приготвяне на чай, който понякога се използва за лечение на състояния като безсъние, тревожност и главоболие. В някои случаи могат да се използват и корените на коча билка. Те обаче действат като стимулант, вместо като релаксиращ агент.
Чай от Коча билка – ползи
Най-голямата полза за здравето на чая от коча билка е успокояващият ефект, който може да има върху тялото. Билката съдържа непеталактон, който е подобен на валепотриатите, открити в често използваното билково успокоително средство, валериана. Това може да подобри релаксацията, да повиши настроението и да намали тревожността, безпокойството и нервността.
Чаят от коча билка може да стимулира контракциите на матката, което може да помогне на жени или момичета със закъсняваща менструация да получат менструация. Може също да помогне за насърчаване на евакуацията на плацентата след раждане.
Народни наименования на билката
Коча билка, коча трева, бабици, котешка трева, мятвика.
Приложение на Коча билка стрък
Коча трева е билка, която се прилага при проблемно заспиване, безсъние, повишена тревожност, раздразнителност, мигрена и други типове главоболие, инфекции на горните дихателни пътища, като настинка и грип, чревни паразити, уртикария, затруднено храносмилане, колики, образуване на газове и подуване на червата. Коча трева се прилага още и за стимулиране на диурезата (количеството отделена урина през деня), както и за провокиране на менструация.
Начин на употреба на Коча билка
За приготвяне на чай от коча трева се използват 2 супени лъжици сушени и смлени листа на билката, които се запарват със 600 мл вряла вода за 8-10 минути. Билката не се вари във вряла вода, а само се запарва. Прецежда се и приготвеният чай се пие 2-3 пъти на ден.
* Сухата билка може да се постави в тензухени кърпички, завързани на кесийки в мазета и гардероби, против мишки и други гризачи, както при молци и насекоми.
Състав
Коча билка рязан стрък (Nepeta cataria).
Противопоказания
Тъй като билката ускорява сърдечната честота, то е противопоказано при тахикардия.
Произход
Франция
Нучете повече за Коча билка
Характерни особености
Котешката трева — Nepeta cataria L. — от сем. Устноцветни — Labiatae — е многогодишно тревисто растение. Стъблото е високо до 1 м. Листата са срещуположни, яйцевидни или сърцевидни, назъбени. Цветовете са бели или лилави, събрани в почти класовидни съцветия. Венчето е по-дълго от чашечните зъбци. Цялото растение е сиво, влакнесто, с характерна миризма.
Време за бране
Юни—август.
Начин на бране:
Отрязват се връхните стръкове на растението по време на цъфтенето на около 25 см отгоре. Също се събират и листата от неотрязаната част и се прибавят към стръковете. Събраният материал се прочиства от променени, нападнати от ръжда и насекоми листа, прецъфтели стръкове и др.
Недопустими подмеси
При брането да не се смесва със:
- Срещащата се често гръцка маточина {Nepeta Pannonica L. = N. violacea Vill. = Nepeta nuda), която е почти гола, a .съцветието й е c рядка метлица.
- Nepeta ucrainica L., която има сини цветове, а чашечните- зъбци са толкова дълги, колкото и чашката.
Начин на сушене
Събраният и прочистен материал се суши в проветриви помещения или в- сушилня при температура не повече от 35°.
Готовата билка и след сушене трябва да е запазила естествения си вид и да отговаря на описанието, дадено в „Характерни особености“.
Рандеман
От 4— 5 кг свежи стръкове се получава 1 кг сухи.
Съхранение
В сухи, проветриви и хладни помещения, запазени от преките слънчеви лъчи. Да се пази от котки, които я замърсяват.
Напишете своето собствено мнение
Само регистрирани потребители могат да пишат мнения и коментари. Моля, влезте в системата или се регистрирайте