Копитник - билка
Asarum europaeum L
Копитникът има дълга история като лечебна билка, датираща от времето на древните гърци.
Коренът на растението съдържа смола, нишесте, танини, флавоноиди, аристолохинова киселина и до 4% етерично масло. Етеричното масло съдържа разнообразие от различни вещества, най-вече азарон (30%), метилевгенол (20%) и борнилацетат (15%).
В миналото билката се е използвала за лечение на ринит (дразнене и възпаление на лигавицата вътре в носа), пневмония, ангина пекторис, мигрена, чернодробни заболявания и жълтеница. Използва се и като средство за дехидратация и за предизвикване на менструация.
Днес билката се използва само в стандартизирана форма за лечение на бронхит, ларингит, астма, силикоза, кашлица, свързана с тютюнопушенето и хроничен алкохолизъм.
Народни наименования на билката
Копитник, милоглед, милодинче, обичник, потайник, стражак, ушица.
Действие на Копитник стрък с корен
Отхрачващо, диуретично и успокояващо нервната система действие.
Приложение на Копитник стрък с корен
При кашлица, воднянка, нервна възбуда, главоболие, мигрена. Прибавена към алкохол, билката предизвиква повръщане и неприятни усещания, което се използва за отвикване при хронично пиянство /хроничен алкохолизъм/ или тютюнопушене.
Начин на употреба на Копитник стрък с корен
1 ч.л. билка се запарва с 300 мл вряща вода, кисне 2 часа. Прецежда се и се пие по 100 мл 3 пъти дневно.
*За отвикване от пиене, алкохолът се смесва с добре прецедена запарка от 1 ч.л. копитник с 50 мл вряла вода за 1 час. Доза за 1 ден.
Състав
Копитник стрък с корен (Asarum europaeum L.).
ОТРОВНО! Силно действаща билка! По лекарско предписание, с лекарски контрол!
Научете повече за билката Копитник
Характерни особености
Копитникът — Asarum europaeum L. — от сем. Копитникови—Aristolochiaceae— е многогодишно тревисто растение. Коренището е пълзящо. Стъблото е късо, недоразвито, мъхнато и полегнало. Листата са презимуващи, бъбрековидни, във форма на копито (оттук и името му), с дълги дръжки по 2 на всяко стъбло, отгоре тъмнозелени, отдолу мъхнати, слабо червено виолетови. Цветовете са тъмночервени с виолетов оттенък, разположени поединично на върха на стъблото. Цялото растение има неприятна миризма.
Време за бране
Март—юни.
Начин на бране
Изкопава се коренището заедно с надземната част но време на цъфтене. След като се изчисти от пръст и от сухи и пожълтели листа, внимателно се измиват само коренищата, без да се мокри надземната част, и се оставят да се отцедят.
Недопустими подмеси
При брането да не се смесва с вълчата ябълка (Aristolochia clematltis L.), чието стъбло е добре развито, достига до 1 м височина, листата са сърцевидно закръглени в основата си, а на върха заострени.
Начин на сушене
Събраният и прочистен материал според поръчката може да се подложи на сушене цял (коренищата заедно с надземната част) или поотделно коренищата и надземната част. Сушенето се провежда в проветриви помещения на сянка или в сушилни при температура не повече от 35°. От време на време билката да се обръща за по-правилно сушене.
Готовата билка и след сушенето трябва да е запазила естествения си изглед.
Рандеман
От 6—8 кг цяло свежо растение се получава 1 кг сухо.
Съхранение
Билката е отровна. Да се съхранява с предпазливост, отделно от неотровните билки.