Обикновен Див Лапад корен - при колит, Лопуш, Rumex crispus

В наличност
Останали са само %1
SKU
b329conf
Инфузии, отвари и екстракти от лапад се използват за лечение на колит и ентероколит; като леко слабително средство при атония на червата; за улесняване на движението на червата по време на хемороиди и анални фисури. Препаратите от лапад се използват като антихелминтик и при салмонелоза при деца.
5,36 лв.
5,36 лв.

Обикновен Див лапад - Лопуш

Rumex crispus

Лападът е многогодишно растение, което най-често се срещат по открити полета и край пътищата. Докато лапада може да е "най-щастлив" и вкусен, когато расте с много влага, то коренът показва, че са устойчиви на суша растения. 

Лападът може да се намери като диво растение. То е по-голямо като размер, по-нежно и може би по-вкусно от всеки друг вид лапад.

Див лапад и неговите ползи за здравето

Инфузии, отвари и екстракти от лапад се използват за лечение на колит и ентероколит; като леко слабително средство при атония на червата; за улесняване на движението на червата по време на хемороиди и анални фисури. Препаратите от лапад се използват като антихелминтик и при салмонелоза при деца. Тинктурата се използва като анти-цинготично средство за лечение и профилактика на хипо- и авитаминоза С, както и за подобряване на образуването на жлъчка и жлъчна екскреция на черния дроб, при хепатит, холецистит и холангит. Терапевтичният ефект от монотерапията с препарати от лапад, обаче е слабо изразен, така че те са по-ефективни за използване като помощно средство с други лечебни растения под формата лекарствени чайове.

Действие на Див лапад корен

Повишава апетита и подобрява храносмилането. Понижава кръвното налягане. Антисептично.

При какви здравословни проблеми се употребява корен на Див лапад?

Отвара от лапад помага при възпалителни процеси в устаната кухина, но действа добре и при колити. Лапа или компрес от концентрирана отвара от корените на лапада, наложена върху проблемното място, лекуват обриви, лимфни отоци и циреи. 

Богат на желязо, което превръща зеленчука в добро помощно средство при анемия. Антрахиноновите съединения оказват благоприятно действие при лениви черва.
 
В народната медицина листният зеленчук намира приложение като лечебно и профилактично средство при диабет, заболявания на черния дроб, жлъчката и при затлъстяване.

Начин на употреба на Обикновен лапад корен

Отвара: 1 супена лъжица билка се вари 2 минути в 500 мл вода. Пие се 3 пъти дневно по 150 мл, преди хранене. Външно се прилага двойно по-концентрирана отвара, която се налага като компрес или лапа.

Противопоказания

Не може да се използва като храна при хора с бъбречно-каменна болест, подагра, нарушения на метаболизма на солта, възпалителни заболявания на бъбреците, червата. Той е противопоказан и при бременност, гастрит с висока киселинност, язва на стомаха и дванадесетопръстника.

Научете повече за Лапад — Лопуш

Характерни особености

Голяма многогодишна билка с гъсто коренище. Характеризира се със светлозелени, сивкаво-овално-триъгълни основни листа със слабо сърцевидна основа до 20 см дължина и 10 см ширина. Цветовете са дребни, актиноморфни (редовно) зелени, недискретни, събрани в гъсти панично-пирамидални съцветия. Околоцветник (с дължина 2-3 мм), триъгълно-яйцевидна форма, със зъби в основата и червеникава подутина. Плодът е триъгълна ядка. Цъфти през май и юни. Плодове през юли-октомври.

Събиране на суровини

За медицински цели използвайте коренища с корените на лапада. Подземните органи се берат през есента, след като въздушните части на растението отмират, или през пролетта преди началото на вегетационния сезон (април - май). Корените се почистват от земята, отстраняват се въздушните части, бързо се измиват със студена вода. След това се изсушават на слънце, смачкват се, режат се и се сушат в помещения с добра вентилация.

Химичен състав

Полезните свойства на лапада се обясняват доста просто: растението съдържа много биологично активни вещества. Основните биологично активни вещества от корените са антрахинони, съдържащи се в корените (4,1%) и въздушната част на растението (в плодовете 0,86%) в свободно състояние и под формата на гликозиди. Основната част на антрахиноните в лапада е съставена от свързани форми на оксиметилантракрахинони под формата на гликозиди: хризофанеин, глюкофрангула емодин, реохризин, глюкоалое-емодин и глюкоореин. Наред с антраценовите производни присъстват танини, които са полимери на катехини (до 16,9% в корените и плодовете). В корените са открити флавоноиди: флавоноли (кверцетин и неговите гликозиди - хиперозид, рутин, както и кверцетин флавонов биозид - румарин) и левкоантхоцианидини (левкоантоцианидин, левкоделфингидин, левкопеларгонидин). Освен това коренищата с корени съдържат фенолкарбоксилни киселини (кафе, хлорогенни), лимонена и млечна, следи от етерични масла, оксикумарини, иридоиди, стероиди, смоли, до 1,5% органични съединения на желязо, витамин К, каротеноиди, въглехидрати (захароза ) Надземните органи са богати на биологично активни вещества. Листата съдържат антрацен гликозиди (до 0,43%), флавоноиди (хиперин до 1,48%, рутин), танини (2–7%), аскорбинова киселина (183,9 mg%), каротин (8 mg%), хидроксицинамични киселини (до 3,31% кафеени и хлорогенни). Цветовете съдържат 2,5% етерично масло, рутин (2,5%), кверцетин, цианидин-3-глюкозид, аскорбинова киселина. Плодовете съдържат танини, главно съединения от пирокатехолни и пирогални групи (включително глюкогалин), малко количество (0,1%) катехини (епигалокатехин и галокатехин), както и флавоноиди (кверцетин, рутин), аскорбинова киселина. Танините (до 7,36%) и аскорбиновата киселина (до 200 mg%) се натрупват в максимални количества в неузрели плодове, а флавоноиди (до 1,6%) и катранени вещества (до 3,5%) в узрели плодове. Общото съдържание на оксалова киселина и оксалати е по-голямо в корените и коренищата (до 12,95%), а свободната киселина в надземната част, особено в листата.

Фармакологични свойства

Препаратите от корените на лапад проявяват фиксиращ и стипчив ефект. Това се дължи на съдържанието на танини, които причиняват коагулация на протеини, което допринася за образуването на защитен филм на повърхността на чревната лигавица. В резултат на това се наблюдава намаляване на секреторната активност на лигавицата, инхибиране на процесите на трансудация, повишена защита на чревните стени от дразнещи вещества. Подобен механизъм на терапевтичен ефект се проявява в локалната употреба на препарати от лапад при изгаряния и язви. Във високи дози препаратите от корени на лапад проявяват слабителни свойства поради съдържанието на антрахинонови съединения в храната. Антрахиноните стимулират перисталтиката на мускулите на дебелото черво, допринасят за омекотяване на фекалните маси. Тъй като слабителният ефект се развива бавно (след 8 - 12 часа), препаратите от лапад се консумират през нощта.

Напишете вашето мнение
Само регистрирани потребители могат да оставят мнения. Моля влезте в профила си или си направете регистрация