Орех черупка надробена - за чай при кашлица, Juglans regia

В наличност
Останали са само %1
SKU
b394conf
Всички знаем колко е полезна ядката на ореха, но знаем ли за полезните качества на неговата черупка? Вероятно всеки е чувал за употребата на ореховата черупка при кашлица. Чай, приготвен от орехови черупки, успокоява сухата и непродуктивна кашлица. За външно третиране на екземи и възпаления.
1,64 лв.
1,64 лв.

Орехи черупка надробена за чай

Всички знаем колко е полезна ядката на ореха, но знаем ли за полезните качества на неговата черупка?

Вероятно всеки е чувал за употребата на ореховата черупка при кашлица. Чай, приготвен от орехови черупки, успокоява сухата и непродуктивна кашлица. За външно третиране на екземи и възпаления. Тинктура от черупка на орех прочиства кръвоносните съдове, както и помага за премахване на тумори, кисти и други образувания. 

Извлек от орехови черупки влияе благоприятно при язва на дванадесетопръстника, колит, диабет, хипертония, заболявания на щитовидната жлеза. 

Действие на Орехова черупка

Може да се ползва при възпаление на венците, при кожни инфекции, диарии, за лечение на бяло течение, при разстройства на менструалния цикъл и др. Много ефикасно действащо растение.

Приложение на Орехова черупка 

Силна упорита кашлица, магарешка кашлица, лимфаденит, остеопороза, гнойни инфекции на кожата, възпаление на очите, при възпалени венци, атеросклероза, гуша, нередовен цикъл, бяло течение и различни възпаления на гинекологична основа, подагра, ревматизъм, екземи и др.

Начин на употреба на Черупка от плода на ореха 

1 ч.л. черупки от орех се вари за 10 мин. със 300 мл вода. Оставя се похлупена за 10 мин. Прецежда се и се пие приятно топъл извлек на малки глътки, през 10 мин. до изпиване на чая. *За деца над 6 години, при кашлица, половин доза, подсладена с мед или небет шекер на малки глътки.

Нежелани реакции

За жените и мъжете има противопоказания, при които ядката е изключена от диетата:

Затлъстяване 2-4 степен. На хората с наднормено тегло е забранено да ядат орехи, тъй като те са висококалорични. Първо трябва да намалите теглото, а след това да включите орехите в диетата. За да избегнете преяждане и наддаване на тегло, се препоръчва да ядете около 20-30 грама - 6-7 нуклеоли на ден.
Индивидуална непоносимост и алергия. Алергична реакция може да възникне върху всеки химичен компонент на орех. Проявите на симптомите на алергия са индивидуални. Ако се почувствате неразположение след ядене на орехи, спрете да ги ядете, вземете антихистамин и се консултирайте с вашия алерголог.
Повишена коагулация на кръвта. Присъстващите калций и протеин могат да причинят образуването на фибринов протеин в нездравословно или отслабено тяло, което води до тромбоза.
Възпаление на панкреаса и чревни разстройства. В острия стадий на стомашно-чревни заболявания орехите трябва да бъдат изключени от диетата.
Заболявания на епидермиса: екзема, невродерматит и псориазис. Дори малко количество орехи може да причини сърбеж и нови обриви.

Научете повече за Орех

Характерни особености

Орехът — Jug- lans regiaL.—от сем. Орехови — Jttglanda- сеае — е голямо, силно разклонено дърво. Листата са последователни, нечифтоперести (обикновено с дълги дръжки. Цветовете са еднополови, еднодомни. Плодът е с месеста външна обвивка и с твърда вътрешна.

Орехът достига височина 20 - 40 м и диаметър до 2 м. Има право стъбло и гъста и широка неправилна корона. Орехът е едроразмерно дърво ядрови вид; ядрото е тъмнокафяво до червено-кафяво, има фина структура и светлосива кафеникава беловина. Мъжките цветове са дребни, зелени и събрани в увиснали реси, разположени върху едногодишни леторасли. Женските цветове са единични или събрани по няколко в групи, разположени по върховете на летораслите. Цъфти в края на април и началото на май. Плодът на ореха е ценокарпна костилка.

Запасите от растението са големи.

Време за бране

Август—септември.

Начин на бране

Събират се още запазилите зеления си цвят външни обвивки на плода, след като той е вече узрял. Още при брането събраният материал се прочиства от пожълтели кори и случайни примеси.

Начин на сушене

Събраният материал се суши на сянка, в проветриви помещения или в сушилня при температура не повече от 40°.

Рандеман

От 1 кг свежи черупки се получава 0,8 кг сухи.

Съхранение

В сухи и проветриви помещения.

Напишете вашето мнение
Само регистрирани потребители могат да оставят мнения. Моля влезте в профила си или си направете регистрация