Ортосифон стрък рязан – Бъбречен чай, при бъбречни заболявания, Orthosiphon stamineus
- Производител: Herb Ltd
Ортосифон стрък рязан - билка
Ortosifon, Orthosiphon stamineus, Java tea, Cat's Whiskers
с БИО сертификат /вижте секция документи към продукта/
Ортосифон, познат още като Котешки мустачки и Джава чай, е лечебна билка, използвана в традиционната народна медицина.
Научните изследвания показват, че това растение съдържа голямо количество флавони, полифеноли, биоактивни протеини, гликозиди, летливо масло и огромно количество калий.
Проявява антимикробно, антиоксидантно, хепатопротективно, антиплазмодиално, цитотоксично, кардипротективно, антидиабетно и противововъзпалително действие.
Използвана в Югоизточна Азия за лечение на различни възпалителни заболявания като рак, хепатит, жълтеница, подагра, ревматизъм, болки в корема, псориазис, хиперлипидемия, диабет, инфекции на пикочните пътища и камъни в бъбреците.
Ортосифонът може да се използва за намаляване на холестерола и кръвното налягане.
Действие на Ортосифон
Притежава диуретични свойства, придружени от засилено освобождаване от тялото на пикочна киселина и хлориди. Оказва антиспастичен ефект върху органите с гладка мускулатура и повишава секрецията на стомашен сок и жлъчка.
Приложение на Ортосифон
При бъбречни заболявания.
Начин на употреба на Ортосифон Бъбречен чай
За курс от 10 грама на суровината (оставяте 2-3 супени лъжици в 1 чаша вряща вода). Приемайте 1/2-1/3 от чаша, 2-3 пъти дневно преди хранене.
Произход
Индинезия
Производител
БИЛКИ ЕООД
Научете повече за билката Ортосифон – Бъбречен чай
Характерни особености
Ортосифон е вечнозелен тропически тревист храст с височина до 50-70 см. Стъблата са силно разклонени, опушени, тетраедрични, тъмно-лилави отдолу, зеленикаво-виолетови или зелени в горната част, с възли с виолетов цвят. Листата с дължина 2-7 см, противоположни, овални, широко ланцетни, с клиновидна основа, с неравномерен грубозъбен ръб и опушена жилка. Цветовете са зигоморфни, бледо люлякови, събрани 4-6 в фалшиви върхове, образуващи пирамидално съцветие с дължина до 15 см. Цъфти през юли-август, а дава плод през октомври.
Събиране на суровини
Листата и върховете на младите леторасти с 2 чифта листа и съцветие се използват като лечебни суровини. Събирането се извършва 5-6 пъти през лятото. Събраните суровини се поставят на сянка за един ден за ферментация, след което бързо се изсушават на слънце или при температура 30-35 ° С. Суровините са хигроскопични и трябва да се съхраняват на сухо място.
Химичен състав на ортосифон
Терапевтичният ефект на бъбречния чай се дължи на количеството биологично активни вещества, съдържащи се в растението: тритерпенови сапонини (амиринови производни), гликозиди (ортосифон), алколоиди, флавоноиди, органични киселини (винена, лимонена, фенолкарбоксилова), много калиеви соли, следи от танини, мастни ( до 2,7%) и етерично масло (0,2-0,7%), стероли (b-ситостерол) и др.
Фармакологични свойства
Бъбречните чаени препарати имат силно диуретично и спазмолитично действие, премахват уреята, пикочната киселина, хлоридите от организма, а също така увеличават секрецията на стомашния сок, увеличават съдържанието на свободна солна киселина и увеличават жлъчната секреция. Инфузии и отвари на чай от бъбреци се използват при остри и хронични бъбречни заболявания, усложнени от образуването на камък и оток, както и за цистит, уретрит, подагра, диабет, холецистит, холелитиаза и сърдечни заболявания. Инфузията има голяма ширина на терапевтичния ефект, при продължителна употреба не предизвиква странични ефекти.
Приложение на ортосифон в традиционната медицина
В Индонезия растението отдавна се използва в медицината за лечение на тежко бъбречно заболяване. В европейската традиционна медицина, както и в научната медицина, тя се използва от началото на 20 век като диуретик при различни бъбречни заболявания, включително бъбречнокаменна болест.