Пчелник стрък - при кашлица и храчки, Marrubium vulgare

В наличност
Останали са само %1
SKU
b430conf
Пчелникът (Marrubium vulgare L) е малко цъфтящо растение, което силно наподобява мента. Билката е изключително популярна сред билкарите с широкоспектърните си ползи за здравето. В народната медицина отварата от пчелник се използва като хипотензивно, успокоително и холеретично средство.
1,84 лв.
1,84 лв.

Пчелник стрък - билка

Marrubium vulgare L.

Пчелникът (Marrubium vulgare L) е малко цъфтящо растение, което силно наподобява мента. Билката е изключително популярна сред билкарите с широкоспектърните си ползи за здравето.

В народната медицина отварата от пчелник се използва като хипотензивно, успокоително и холеретично средство. Народните лечители го предписват при хепатит, холецистит, бъбречнокаменна болест, възпаление на бъбреците и пикочния мехур, респираторни инфекции, бронхит, бронхиална астма, заболявания на стомаха и червата, диария, малария, болезнени и неадекватни периоди, ревматизъм, сърдечна слабост, аритмия и скрофула, анемия, спазми, за подобряване на апетита, като средство за успокояване на нервната система.

Инфузията на младите филизи на пчелник в народната медицина се използва като хемостатично средство и като анестетик при ревматизъм.

В народната медицина в Германия се използва при лечението на различни заболявания на дихателните органи, магарешка кашлица, сенилна и конвулсивна астма, при женски заболявания, заболявания на черния дроб, далака, пикочния мехур, жълтеница, камъни в бъбреците, заболявания на стомаха и червата с обилна секреция на слуз.

В България се използва за отделяне на храчки при възпаление на дихателните пътища, при остър и хроничен бронхит, магарешка кашлица, сенилна и спастична астма. Инфузията от билката се препоръчва и при заболявания на черния дроб и жлъчния мехур, стомашно и чревно възпаление и дисфункционална менструация при жени с анемия.

Народни наименования на билката

Бабух, блага трева, котешко цвете, мантърка, медицински пчелник, мламосник, пчелник, пчелок, пчелинок, сладка маточина.

Действие на билката Пчелник

Спазмолитично, жлъчегонно, противокашлично, противовъзпалително.

Приложение на Пчелник стрък

При болести на черния дроб, стомашно-чревни възпаления с колики, болести на бъбреците и пикочния мехур, диабет, ларингит, бронхит, магарешка кашлица, задух. Външно при скрофули, ревматизъм, обриви.

Начин на употреба на Пчелник стрък

Извлек: 2 ч.л. билка се накисват за 4 часа в 250 мл студена вода. Прецежда се и количеството се изпива за 1 ден на глътки. По желание, може да се подслади.

Състав

Пчелник стрък (Marrubium vulgare L.).

Противопоказания на Пчелник стрък

Да се внимава да не се предозира. Продължителния прием на билки и билкови препарати трябва да бъде обсъждан с лекуващия лекар.

Научете повече за билката Пчелник

Характерни особености

Пчелникът — Marrubium vulgare L. — от сем. Устноцветни — Labiatae — е многогодишно тревисто растение. Стъблото е високо до 50 см, изправено, четириръбесто, в горната си част окосмено.

Листата са срещуположни, овални, почти кръгли, набръчкани равномерно назъбени, отгоре голи, отдолу гъсто покрити с белезникави влакна. Цветовете са бели, разположени прешленовидно в пазвите на листата. Чашката е с 10 еднакви, шиловидни и на върха си кукесто завити зъбци. Цялото растение има приятна миризма.

Разпространение

В сухите, тревистите и буренливите места, покрай пътищата, оградите и др. в цялата страна.

Запасите от растението са значителни.

Време за бране

Май—август.

Начин на бране

Брането се извършва в началото или през време на цъфтенето на растението. Отрязват се облистените цъфтящи стръкове на около 20 см от върха, като се изхвърлят прецъфтелите, необлистените и одървенелите стъбла, повредените листа и др.

Недопустими подмеси

При брането да не се смесва с подобните му срещащи се у нас още 4 немедицински вида пчелник, като се има винаги предвид описанието на медицинския пчелник.

Начин на сушене

След прочистване събраният материал се суши в проветриви помещения на сянка или в сушилня при температура до 40°.

Рандеман

От 3,5 кг свежи стръкове се получава 1 кг сухи.

Описание на готовата билка

Изсушените стръкове от пчелник имат приятна характерна миризма и горчив, малко лютив вкус.

Съхранение

В сухи и проветриви помещения в добре приготвени опаковки.

Напишете вашето мнение
Само регистрирани потребители могат да оставят мнения. Моля влезте в профила си или си направете регистрация