Розмарин лист, Rosmarinus officinalis

В наличност
Останали са само %1
SKU
b445conf
Розмаринът, Rosmarinus officinalis, е известен основно като кулинарна и лечебна билка, отглеждана заради ароматните си вечнозелени листа и необичаен цвят. Първоначално в Средиземноморския регион, сега се отглежда широко по целия свят. Използва се в сосове, супи и гарнитури.
1,49 лв.
1,49 лв.

Розмарин лист

Rosmarinus officinalis L.

Сух розмарин лист, изсушен. 

Розмаринът, Rosmarinus officinalis, е известен основно като кулинарна и лечебна билка, отглеждана заради ароматните си вечнозелени листа и необичайни цветове. Първоначално в Средиземноморския регион, сега се отглежда широко по целия свят. Използва се в сосове, супи и гарнитури. Обикновено се използва заедно с риба, печено месо и печени картофи, както и ястия на базата на домати.

Народни наименования на билката

Бабин косъм, индирливо, леванто, ливанчи, розмарин, росман.

Лечебно действие на Розмарин

Антидиарично, обезболяващо, противовъзпалително, жлъчегонно.

Показания на Розмарин

При отпадналост и преумора, при стомашно-чревни разстройства, при кървави диарии, при възпаление и застой в жлъчните пътища, при косопад, при ревматизъм. Има и инсектицидно действие, особено срещу молци.

Начин на употреба на Розмарин

Кулинарна цел: добавете към към готвени, печени или мариновани ястия.

Лечебна цел: 2 чаени лъжички билка се заливат с 250 мл вряща вода. След като изстине, запарката се прецежда и се изпива за 1 ден. Може да бъде използвана за гаргара, компреси и др. Прилага се и спиртен или маслен извлек за мазане на болните стави при ревматизъм (1 част билка: 5 части спирт или зехтин за 7 дни на тъмно).

Състав

Розмарин лист, сушен (Rosmarinus officinalis L.).

Противопоказания

Да се внимава да не се предозира. Продължителния прием на билки и билкови препарати трябва да бъде обсъждан с лекуващия лекар.

Научете повече за Розмарина

Характерни особености

Розмаринът — Rosmarinus officinalis L. — от сем. Устноцветни — Labiatae — е вечнозелен храст. Листата са без дръжки, срещуположни, линейно ланцетни, почти иглести, целокрайни, кожести, тъмнозелени от-горе с белезникави власинки отдолу. Венчелистчета- та на цветовете са бледо-виолетови, гълъбовосинкави или бели. Цялото растение е с приятна миризма, която се усилва при разтриване между пръстите.

Време за бране

Май - юли.

Начин на бране

Листата се берат непосредствено преди или по време на цъфтенето на растението при хубаво, слънчево време. Да се берат само здрави зелени листа.

Начин на сушене

Събраният материал се прочиства от случайно попаднали при брането примеси и от повредени листа и се суши в проветриви помещения или в сушилня при температура не повече от 35°. Да се суши внимателно и докрай. Недобре изсушената и опакована билка лесно може да почернее.

Рандеман

От 4-5 кг свежи листа се получава 1 кг сухи.

Описание на готовата билка

Изсушените листа от розмарин трябва да са запазили своя естествен вид. Миризмата е силно ароматична, специфична, а вкусът — парлив и нагарчащ.

Съхранение

В сухи и проветриви помещения в добре приготвени опаковки и настрана от другите билки, за да не ги умирише.

Напишете вашето мнение
Само регистрирани потребители могат да оставят мнения. Моля влезте в профила си или си направете регистрация