Смрадлика лист – Тетра, промивки при рани и хемороиди, Cotinus coggygria Scop.

В наличност
Останали са само %1
SKU
b473conf
Смрадликата, позната още като Тетра, е една от най-добре познатите билки в България. Растението често се използва в традиционната медицина, където се разглежда като антисептично, противовъзпалително, антимикробно и антихеморагично средство за използване при заздравяване на рани.
1,66 лв.
1,66 лв.

Смрадлика лист - билка

Cotinus coggygria Scop.

Смрадликата, известна още като Тетра, е една от най-добре познатите билки в България. Растението често се използва в традиционната медицина, където се разглежда като антисептично, противовъзпалително, антимикробно и антихеморагично средство за използване при заздравяване на рани.

Във връзка с високото съдържание на дъбилни вещества и етерични масла билката смрадлика се прилага като адстрингентно и противовъзпалително средство за лечение на дерматити, изгаряния, измръзвания, гингивити, възпаления на женските гениталии. Запарки и екстракти от смрадлика са показали хипотензивен ефект. Смрадликата е една от най-популярните билки, които са приложими в гинекологията под формата на седящи бани. Билката е много ефикасна при бяло течение.

Народната медицина прилага смрадликата при потене на краката, гнойни рани, циреи, косопад, ставни отоци, хемороиди. Смрадликата е чудесно природно средство при остри и хронични възпаления на устната кухина (пародонтоза, лош дъх, афти в устната кухина, стоматит, пиорея, възпаление на венците и т.н.).

При възпалени венци се използва една сравнително лесна, но ефикасна рецепта: равни части от билките смрадлика и лайка се смесват със сода бикарбонат /1 чаена лъжичка/, след което сместа се разтваря в 1 литър вода. Поставя се на слаб огън да ври около 5 минути. След като се прецеди, сместа се използва за промивка на венците.

Народни наименования на билката

Кукуч, руѝ, смрадлеч, смрадлика, тетра.

Действие на Тетра лист

Адстрингентно, противовъзпалително и кръвоспиращо.

Приложение на Тетра лист

При гнойни кожни обриви, рани, циреи, потене на краката, окапване на косата, кървящи, подути и гнойни венци, хемороиди, ставни отоци и др.

За бързо и безпроблемно зарастване на рани.

За промивки на рани, следоперационни рани, шевове.

Подходящо за промивки с леко топла отвара при баланит.

За промивки след раждане, външно.

Начин на употреба на Смрадлика лист

Запарка: 50 гр. билка в 500 мл вряща вода. Прилага се само външно за промивки, гаргара, компреси, лапи и др.

Състав

Смрадлика лист (Cotinus coggygria Scop.).

Противопоказания

САМО ЗА ВЪНШНА УПОТРЕБА! ДА НЕ СЕ ПИЕ!

Билката смрадлика не трябва да се употребява за вътрешно лечение. Може да се използва за изплакване на устата и венците, но не и за пиене. 

Научете повече за билката Смрадлика

Характерни особености

Смрадликата — Cotinus coggygria Scop. (= Rhus cot inns L) от сем. Anacar- diaceae — е висок до 4 м храст. Листата са обратно яйце-видни или елипсовидни, целокрайни, меки, едри, приятно ароматични. През есента те получават интензивно червен цвят.

Време за бране

Юни—август.

Начин на бране

Листата се берат в началото на цъфтенето до образуването на зелените плодове, когато са напълно развити и плътни. Откъсват се направо от самото растение или се отрязват връхните млади клонки (леторасли) и още до- като са свежи, листата се отделят от стъблата. Събраните листа се поставят в кошове или кошници (не в торби), като се внимава да не се мачкат, защото лесно могат да се запарят и при сушене да почернеят. Да не се берат пожълтели и почервенели листа.

За индустриални цели се берат листа с целите леторасли.

Начин на сушене

Събраните листа след прочистване от случайни примеси и повредени листа се сушат на слънце или на сянка, а така също и в сушилня при температура до 50°. През време на сушенето, особено в началото, трябва да се разбъркват по-често. Не се допуска подложеният на сушене материал да се овлажни от дъжд или роса, защото в такъв случай съдържанието на танини, заради което билката се цени, намалява до 45и/0.

Събраните за индустриални цели леторасли се разстилат на харман и се сушат на слънце, в проветриви помещения или в сушилня при температура до 50°. След изсушаването те се овършават, едрите стъбла се отстраняват, а всичко останало (листата и частите от по-тънките стъбла) се събира и използва под името вършана смрадлика.

За медицински цели вършаната смрадлика не се препоръчва. Рандеман. От 4 кг свежи листа се получава 1 кг сухи. Описание на готовата билка. Изсушените листа на смрадликата са цели или едро натрошени, тъпи, с ясно очертано жилкуване. Горната им страна е тъмнозелена, а долната—сиво- зелена. Миризмата е ароматична, характерна, а вкусът — тръпчив.

Качествени изисквания за листата заедно с клонките (ластарите). По БДС 943—52 не се допуска съдържание на примеси от други растения. Клечки се допускат не повече от 3% за I качество и не повече от 6% за II качество; влага — не повече от 12% за I и II качество; пепел — не повече от 6% за I качество и не повече от 8% за II качество. Химични показатели: желязо — не повече от 0,15% за I и II качество; недъбилни вещества — не повече от 14% за I качество и не повече от 18% за II качество; дъбилни вещества се изискват над 12% за I качество и 10—12% за II качество. Показателите за пепел, желязо, недъбилни и дъбилни вещества се свеждат към 10% влага.

Претегляне на средна проба

По БДС 943—-52 за образуване на средна проба от различни места на партидата се взема 1% от смрадликата. След като се разбърка добре, отделя се средна проба около I кг и се разделя на 2 равни части. Всяка от пробите се поставя в стъклен буркан със стъклена запушалка, покриват се с пергаментова хартия, завързват се и се запечатват с червен восък. Единият от бурканите се изпраща за химичен анализ, а другият се запазва за контрол.

Съхранение

В сухи и проветриви помещения в добре приготвени опаковки. Да се пази от овлажняване и намокряне.

Напишете вашето мнение
Само регистрирани потребители могат да оставят мнения. Моля влезте в профила си или си направете регистрация