Вратига стрък с цвят – Танацетум, при главоболие и мигрена, Tanacetum vulgare
- Производител: Herb Ltd
Вратига стрък с цвят - билка
Tanacetum vulgare L.
Вратигата е цъфтящо тревисто растение с фино разделени сложни листа и жълти цветове. Растението е с височина 50-150 см.
В руската традиционна медицина вратигата е била използвана за лечение на чревни паразити (аскариди и ентеробиус), диария и храносмилателни проблеми, както и като антипиретик и като потогонно средство. Употребата на това растение се споменава и при лечение на истерия, мигрена, невралгия, ревматизъм, бъбречна слабост, стомашни проблеми и треска. Има антихелминтно, карминативно, спазмолитично, стимулиращо (към коремните вътрешности), тонизиращо, еменагогично, противодиабетно и диуретично действие. Вратига е предложена за използване като репелент срещу насекоми. Надземни части на това растение причиняват 100% парализа на мухите в рамките на 15 минути.
Външно вратигата се използва като лапа при отоци, навяхвания, подагра, контузии и някои еруптивни кожни заболявания, както и за унищожаване на въшки и бълхи.
Народни наименования на билката
Ветриче, вратига, глистава трева, рошава кадънка, свратика.
Действие на Вратига
Противоглистно средство - съдържа туйон. Има и антисептично и спазмолитично действие.
Приложение на Вратига
Използва се, освен като противоглистно средство, но и при възпаление на пикочните пътища, камъни в бъбреците, главоболие, нервност, жълтеница и др. Противоглистното действие на билката се засилва при комбинирането й с цвят от пелин и лайка.
Начин на употреба на Вратига стрък с цвят
Половин чаена лъжичка (2 гр) от билката или 8 гр от сместа, получена от равни количества стръкове от вратига, цвят от пелин и цвят от лайка се вари с 500 мл вода в продължение на 10-15 минути. След изстиване се прецежда и се използва за клизми.
Състав
Вратига стрък с цвят (Tanacetum vulgare L.).
ОТРОВНО! Силно действаща билка! По лекарско предписание, с лекарски контрол!
Отварата не трябва да се пие: Туйонът, който се съдържа в надземната част, дразни силно лигавицата на бронхите. След краткотрайна възбуда на централната нервна система оказва силно подтискащо действие с парализа на дишането и сърдечната дейност.
Билката не трябва да се прилага за самолечение!
Научете повече за билката Вратига
Характерни особености
Вратигата — Chrysanthemum vulgare Bernh. ( — Tanacetum vulgare L, Chrysanthemum tanacetum. Kar.)—от сем. Сложноцветни— Cotpositae — е многогодишно тревисто растение. Стъблото е изправено, високо до 1 м, разклонено към горната си част. Листата са последователни, разделени, в общите очертания продълговати.
Цветните кошнички са тъмножълти, полутопчести, без езичести цветчета, събрани в гъсти щитовидни групи. Цялото растение има силно ароматична миризма и е отровно.
Време за бране
Юни—август.
Начин на бране
Отрязва се само горната облистена част на стъблото през време на цъфтене около 20 см от върха надолу.
Начин на сушене
Събраният материал се прочиства от клечкасти стъбла, прецъфтели цветове и чужди примеси и се суши в проветриви помещения, най-добре като се навързва на китчици. които се окачват на пирони, телове, канапи и др. Ако се суши в сушилня, температурата да не е повече от 30°. Да не се пресушава, защото има опасност от изронване на цветните- главички, с което се намалява качеството на билката.
Описание на готовата билка
Изсушените стръкове на вратигата трябва да са запазили естествения си вид и да отговарят на описанието, дадено в „Характерни особености“ Миризмата при разтриване между пръстите е своеобразна, камфорова, а вкусът — остър, горчив.
Рандеман
От 5 кг свежи стръкове се получава 1 кг сухи.
Съхранение
Да се съхранява в сухи и проветриви помещения в добре приготвени опаковки, отделно от неотровните билки.
Повече за билката Вратига, можете да прочетете тук