Роза маслодайна венчелистче
Rosae centifolia
Прекрасен ароматен и вкусен нежен чай от розов цвят, който може да се употребява самостоятелно или в комбинация с други билки.
Rosa centifolia съдържа няколко витамина и антиоксиданти, които помагат за овлажняване на сухата кожа. Нейните стягащи свойства спомагат за стягане на порите и намаляване на зачервяването и възпалението поради разширени капиляри. Маслодайната роза съдържа до 63% фенилетанол, който придава на цветето неговите антисептични свойства при лечение на акне и контрол на кожни заболявания като псориазис и атопичен дерматит. Етеричното масло от розата също е проучено и е установено, че помага при заздравяването на рани.
Наличието на витамин С - мощен антиоксидант - в цветето, помага да се предпазят клетките на кожата от свободните радикали и да се предотврати слънчево изгаряне. Розата също е нежен, но мощен антидепресант и се използва при лечение на състояния, свързани със стреса. Нейният терапевтичен аромат успокоява нервната система и може да помогне за предотвратяване на пристъпи на паника.
Роза маслодайна венчелистче - приложение
Леко слабително средство, подходящо при запек. Прилага се и срещу глисти, има антисептично действие. Намира външно приложение при бавно заздравяващи рани, стомашни разстройства, възпаления на венците и устната кухина, ангина.
Начин на употреба - Роза маслодайна венчелистче
1 с.л. цвят се залива с 200 мл вряща вода. Запарва се 15 мин и се прецежда.
Прекрасна за комбиниране с други билкови чаеве като придава превъзходен аромат.
Състав
Маслодайна роза венчелистче (Rosae centifolia).
Пакетирано от БИЛКИ ЕООД
Произход: България
Научете повече за Маслодайната Роза:
Характерни особености на билката
Много често, цветовете на червената казанлъшка роза /Rosa centifolia L. от сем. Розоцветни (Rosaceae)/, се използват за направата на чай с широко приложение. Червената маслодайна роза (Rosa centifolia) се отглеждат у нас основно в Розовата долина, но още в района на Пещера и т.нар. Родопска яка на Пловдивска област.
Време за бране
Май - юни
Начин на бране
Брането трябва да се извършва рано сутрин от 5 до 8 часа, при нормално ясно време; до 10 часа — при облачно и хладно време и до 12 часа — при дъждовно и хладно време (БДС 1551 —53). Събраните венчелистчета се поставят в кошове или кошници, като се внимава да не се мачкат.
Начин на сушене
След прочистване от случайни примеси венчелистчетата се разстилат в проветриви помещения на тънък пласт върху рамки, постелки и др. Ако сушенето става в сушилня, температурата не трябва да е по-висока от 30°'
Рандеман
От 8 кг свежи венчелистчета се получава 1 кг сухи.
Събират се само венечните листа от розата и прецъфтели цветове на розата.
Съхранение
В проветриви, сухи и полутъмни помещения в добре приготвени опаковки.