Змийско мляко стрък - при камъни в жлъчката, Chelidonium majus

В наличност
Останали са само %1
SKU
b254conf
Змийското мляко се използва за лечение на жълтеница, жлъчнокаменна болест, гастрит, колит и др. Билката се прилага и при бъбречни заболявания (поради своя диуретичен ефект), лошо храносмилане, високо артериално налягане.
2,26 лв.
2,26 лв.

Змийско мляко стрък - билка

Chelidonium majus L.

Билката Змийско мляко има жлъчкогонно, противовъзпалително, спазмолитично (премахващо спазмите на гладката мускулатура) и болкоуспокояващо действие. 

Изненадващите ползи от билката Змийско мляко

Препаратите от змийско мляко имат противовъзпалително, антипрутично, антимикробно, заздравяващо, обезболяващо, антихистаминово, диуретично, холеретично и антиконвулсивно действие. То значително намалява или предотвратява развитието на определени гъбични заболявания. Има антивирусни ефекти.

Змийското мляко се използва за лечение на жълтеница, жлъчнокаменна болест, гастрит, колит и др. Билката се прилага и при бъбречни заболявания (поради своя диуретичен ефект), лошо храносмилане, високо артериално налягане.

Змийското мляко е известно със своите антисептични свойства, използва се главно за лечение на кожни заболявания - мазоли, брадавици. Наскоро стана известно, че инфузията на змийско мляко е в състояние да забави растежа на злокачествени тумори.

Пресният сок и ситно смляната билка се използват за премахване на брадавици, мазоли, лунички. Кондиломите се каутеризират, лекуват се лупус еритематозус, пародонтоза, ректални полипи, псориазис, екзема и фурункулоза. Със свежия сок и настърганата билка се намазват засегнатите участъци от кожата или прилагат компреси. Процедурата се повтаря 3 пъти на ден.

При псориазис инфузията от змийско мляко се използва под формата на топли бани. При сърбяща дерматоза се правят лосиони. След 3 до 4 дни сърбежът намалява или изчезва. Инфузията е ефективна и при лечение на рани, чиято микрофлора е устойчива на антибиотици, и възпаление на устната лигавица, придружено от абсцесен процес.

Чай от билката се използва като диуретик, холеретик и болкоуспокояващо средство при възпаление на жлъчния мехур и неговите канали, за регулиране на менструацията и облекчаване на спазъм на стомашно-чревния тракт и жлъчния мехур.

Змийско мляко стрък - действие

Спазмолитично, успокояващо, жлъчегонно, противовъзпалително.

Змийско мляко стрък - приложение

При чернодробни болести - жълтеница, жлъчнокаменна болест, гастрит, колит, бъбречни заболявания и отоци, при лошо храносмилане, хемороиди, високо артериално налягане, за регулиране на менструационния цикъл, скрофули, глисти и при кожни болести - брадавици, кокоши трън.

Начин на употреба на Змийско мляко стрък

1 чаена лъжица билка, накисната в 250 мл вряща вода за 1 час. Пие се 3 пъти дневно по 50 мл преди хранене.

Състав 

Змийско мляко стрък (Chelidonium majus L.).

Предупреждение

ОТРОВНО! Силно действаща билка! По лекарско предписание, с лекарски контрол!

Алкалоидите на змийското мляко се характеризират с токсични въздействия и това налага съблюдаването с внимание при използването на дрогата. Използването на прясното растение вътрешно, може да предизвика стомашно разстройство. Да не се употребява при бременност и при деца под 12 години! Да не се приема при хепатит или нарушена функция на черния дроб.

Научете повече за билката Змийско мляко

Народни наименования на билката

Брадавично цвете (със сока му лекуват брадавици), жълта млечка, жълтеничава трева, змийско мляко, козлец, лишейниче.

Характерни особености

Змийското мляко — Chelidonium majus L. — от сем. Макови — Papaveraceae — е многогодишно тревисто растение. Стъблото е високо до 60 см. Листата са нежни, лировидно нечифтопересто разсечени на 3—5 тъпи дяла, неравномерно и едро нарязани, голи или слабо покрити с власинки, отгоре—тъмнозелени, отдолу — синьозелени. Приземните листа са с дълги дръжки, стъблените—с къси, а връхните са почти седящи. Цветовете са жълти. При нараняване растението отделя жълт млечен сок.

Време за бране

Май — юли. До септември може да се бере и втора реколта.

Начин на бране

Събира се цялата надземна част на растението в началото на цъфтенето. С нож или със сърп се отрязва стъблото на около 2—3 см над земята. При пренасяне до мястото на сушене да не се мачка, защото лесно се запарва и при сушене почернява. Събраният материал след прочистване се предава на билкосъбирателната организация свеж или се суши.

Начин на сушене

Сушенето се извършва на сянка в проветриви помещения при силно въздушно течение, като билката се разстила на тънък пласт. В началото на сушенето билката трябва да се обръща, за да не се запари и развали. Трябва да се суши бързо. Най-добро качество се получава при сушене в сушилня с осигурена вентилация при температура до 60°.

Рандеман

 От 8 — 8,5 кг свежи стръкове се получава 1 кг сухи.

Готовата билка има характерна, слабо наркотична миризма и горчив вкус.

Съхранение

Трябва да се съхранява с предпазливост в сухи и проветриви помещения отделно от неотровните билки.

Напишете вашето мнение
Само регистрирани потребители могат да оставят мнения. Моля влезте в профила си или си направете регистрация