Дива тиква корен - при артрит, Bryonia alba

В наличност
Останали са само %1
SKU
b481conf
За външна употреба се препоръчва налагането на лапи от дива тиква при увеличени лимфни възли, плеврит и особено при невралгии и артрити.
4,24 лв.
4,24 лв.

Дива тиква корен

Bryonia alba L.

За външна употреба се препоръчва налагането на лапи от дива тиква при увеличени лимфни възли, плеврит и особено при невралгии и артрити.

Ветеринарната народна медицина също така препоръчва използването на счукани пресни корени от дива тиква, добавяни към кърмата, като ефективно средство срещу болестта „гърлица" при свинете.

Народни наименования на билката

Брешнел, дива тиква, луда тиква, черен скребър.

Действие на Дива тиква корен 

Противовъзпалително, противоревматично.

Приложение на Дива тиква корен 

При болести на опорния апарат, ревматизъм, подагра и др.

Начин на употреба на Дива тиква корен

Външно - счукани корени на каша с растително масло, или спиртна настойка в съотношение 1:1. С кашата или тинктурата се маже болното място на тънък слой. Третирайте 30 минути, покрито с найлон и кърпа. Лапата се повтаря един път дневно в продължение на 40 дни.

Противопоказания

Силно действаща! Само за външна употреба!

Дрогата съдържа силно действащи (отровни!) съставки. Отпуска се по лекарско предписание! Билката трябва да бъде прилагана в много малки количества. Може да предизвика повръщане, кръвоизливи в стомаха и червата, кървава диария и др.!

Научете повече за Дива тиква

Характерни особености

Дивата тиква— Bryonia alba L.— от сем. Тиквови — Cucurbitaceae — е многогодишно катерливо тревисто растение. Коренът е ряповиден, меснат, жълтеникав отвън, бял отвътре. Стъблото е пълзящо, до 3—4 м дълго, с мустачки за прикрепване към околните предмети. Листата са последователни, петделни, с дълги дръжки. Цветовете са жълтеникави, правилни. Плодът е топчест, отначало зелен, после черен, гладък.

Време за бране

Август — октомври.

Начин на бране

Коренът се изкопава, след като узреят плодовете и надземните части на растението започнат да завяхват. Изкопаните корени се изрязват от надземните части, измиват се добре, оставят се да се отцедят и се нарязват на резенчета напречно или надлъжно.

Начин на сушене

Така приготвеният материал се суши колкото може по-бързо в проветриви помещения върху рамки или в сушилни при температура до 40°. Да се внимава коренът да се изсуши добре.

Рандеман

От 4 —5 кг свежи корени се получава 1 кг сухи. Изсушените корени са със силно горчив, неприятен вкус.

Съхранение

Билката е отровна. Да се съхранява с предпазливост в сухи и проветриви помещения отделно от другите: неотровни билки.

Напишете вашето мнение
Само регистрирани потребители могат да оставят мнения. Моля влезте в профила си или си направете регистрация