Джинджифил корен цял - при кашлица, гадене и газове, Zingiber officinale

В наличност
Останали са само %1
SKU
b218conf
Джинджифилът се използва в готвенето и медицината още от древността. Целият сушен корен запазва пълноценно аромата на джинджифила, като позволява винаги да настържете необходимото ви количество на метално ренде, за ястие или ароматен сгряващ чай.
2,45 лв.
2,45 лв.

Джинджифил корен цял - билка и подправка

Zingiber officinale

Джинджифилът се използва в готвенето и медицината още от древността.

Коренът на джинджифила идва от растението Zingiber officinale. То е една от първите ориенталски подправки, внесени в Европа, като днес заема основно място в редица рецепти. Подходящ е за подправяне на дребни сладки (меденки и бисквитки) и солени ориенталски ястия. Вкусът му е силен и парлив, а ароматът е на лимон.

Целият сушен корен запазва пълноценно аромата на джинджифила, като позволява винаги да настържете необходимото ви количество на метално ренде, за ястие или ароматен сгряващ чай.

Джинджифилът в полза на здравето

Джинджифилът е мощен антиоксидант. Има противовъзпалителни, антибактериални и антивирусни свойства.

Джинджифил може помогне за облекчаване на гадене и повръщане. Подпомага храносмилането. 

Противовъзпалителните и аналгетични ефекти на гингероловите съединения в корена на джинджифила, могат да помогнат за предотвратяване или лечение на артрит, шипове, ревматизъм, възпаление и различни видове инфекции. Облекчава болката и намалява възпалението.

Джинджифилът може също да намали риска от диабет, рак и други здравословни проблеми.

Ежедневната консумация на пресен корен от джинджифил може да подпомогне възстановяването от обикновена настинка или грипЧай от джинджифил с мед и лимон е прекрасна напитка за подсилване на имунитета.

Джинджифилът може да помогне за стимулиране на чревната перисталтика, което предполага, че може да облекчи или предотврати запек.

Според проучване, проведено през 2018 г., ензимите в исиота могат да помогнат за разграждането на газовете, които се образуват в чревния тракт по време на храносмилането, намалявайки усещането за подут корем.

Джинджифил корен - приложение

При храносмилателни смущения, простуда, кашлица, възпалено гърло, хрема, болки и газове в стомаха и червата, задух, против гадене и повръщане.

Начин на употреба на Джинджифил корен

Чай: 1 чаена лъжица корен от джинджифил се вари 5 минути в 700 мл вода. Пие се като топъл чай: 3 пъти на ден по 1 чаена чаша чай, преди хранене.

При позиви за повръщане /например при бременност/ - прави се чай от 1/2 ч.л. исиот на 500 мл вряла вода. Запарва се за 5 минути (така, че да не е лют, а приятен и лек за пиене). Прецежда се и се пие на малки глътки на няколко пъти, докато отмине гаденето.

Външна употреба: жабурене с билката за укрепване на венците (при разклатени зъби), за гаргар при болки в гърлото.

Мехлем при хемороиди: смесват се 1 грам пресят през сито прах от исиот към 8-10 гр боров вазелин. За локално мазане.

Състав

Джинджифил цял корен, сушен (Zingiber officinale).

Предупреждение

Да не се използва при възпалени бъбреци, черва, стомах, при чернодробни и жлъчни заболявания!

Произход

Нигерия

Научете повече за Джинджифил

Характерни особености

Лечебният джинджифил е многогодишно, вечнозелено, тревисто растение, високо до 1 метър (според някои съобщения, до 2 метра). Коренището е хоризонтално, грубо, разположено близо до повърхността на почвата. Придатъчните корени образуват влакнеста коренова система. Стъблото е късо и уплътнено, а междувъзлия са много близки. Близо до корена са разположени, в два реда листата, които са прости, твърди, ланцетни. В аксилите на листата се образуват пъпки, образуващи фалшиви стъбла. Цветовете са виолетово-кафяви или жълти, събрани в съцветия с форма на шип.

Събиране на суровини

За лечебни цели се използват коренища от джинджифил. Коренните коренища се почистват от земята, бързо се промиват със студена вода, смачкват се и се сушат в сушилни при температура 50-60ºС. Понякога коренищата се изчистват от корковия слой.

Химичен състав

Растението съдържа много биологично активни вещества. Всички вегетативни органи и семена на растението съдържат етерично масло със специфичен аромат.

Фармакологични свойства

Едно от основните приложения на джинджифила е използването му за лечение и профилактика на настинки. Джинджифилът има много полезни свойства. Той има противовъзпалителен ефект, така че чай от джинджифил е изключително полезен при лечението на заболявания на устната кухина и гърлото.

Приложение в традиционната медицина

В народната медицина коренищата от джинджифил се използват при храносмилателни разстройства, лош апетит, метеоризъм, задържане на урина, хроничен ентерит, оток, ревматизъм, тонзилит (под формата на промивки), главоболие, бронхиална астма.

Употреба на джинджифил в готвенето

Джинджифилът е част от подправката за къри. Нежният млад джинджифил се нарязва на ситно и се добавя към салати. В много азиатски страни джинджифилът се добавя при приготвянето на краткосрочни консерви от месо, птици, риба и морски дарове. Той се използва широко за задушаване на месо и домашни птици, като прави ястията не само ароматни, но и меки. Джинджифилът се добавя и в супи и бульони, зеленчукови, ястия с гъби, пасти, сирена, зърнени храни, кнедли, сладко-кисели и пикантни сосове.

В Индия има брашно от джинджифил. В Китай и Англия обичат джинджифилов мармалад, сладко (с портокалова коричка, нарича се чау чау) и шоколадов джинджифил, който дъвчат след обилна храна, за да поддържат енергичност.

Японците измислиха рецепта за маринован джинджифил, която обикновено се сервира със суши - помага да се отървете от послевкуса на изядено ястие и да преминете към следващото. Британците и американците обожават джинджифилова бира. Има водка от джинджифил, горчиви тинктури, течности (например бенедиктин), дори вино от джинджифил. Но джинджифиловият елен е лимонада, която се добавя вместо тоник към силни напитки. Джинджифилът се добавя към горещи алкохолни напитки, като удари. От джинджифил се получава алкохолен екстракт, наситен с летливи ароматни етерични масла и остри смолисти вещества. Джинджифилът се добавя към тесто за печене при омесване, към месни и рибни ястия в средата на топлинната обработка, към сладки течни ястия - няколко минути преди готвене, в сосове - преди сервиране.

Повече за лечебната сила на джинджифила срещу грипа, можете да прочетете тук.

Напишете вашето мнение
Само регистрирани потребители могат да оставят мнения. Моля влезте в профила си или си направете регистрация