Кориандър семе цяло, Coriandrum sativum

В наличност
Останали са само %1
SKU
b306conf
Кориандърът е подправка с приятен лимонов вкус и флорален аромат. За овкусяване на супи, сосове, дресинги, маринати и месни ястия. Газогонно и стимулиращо храносмилането средство.
1,19 лв.
1,19 лв.

Кориандър на зърна - билка и подправка

Coriandrum sativum L.

Кориандърът, наричан още Кишниш, е подправка, произведена от кръгли, жълтокафяви семена на растението кориандър (Coriandrum sativum), което е член на семейството на магданоз. Думата кориандър може да се използва за описание на цялото растение: листа, стъбла, семена и всичко останало. Но когато говорят за кориандър, повечето хора имат предвид подправката, произведена от семената на растението.

Семената от кориандър имат приятен лимонов вкус и флорален аромат. Вкусът си подхожда много добре с кимиона и много рецепти включват равни количества от двете подправки. Листата на растението и узрелите семена имат напълно различен вкус и не могат да се заменят едно с друго.

Целите семена понякога се използват за мариноване и осаламуряване. В кухнята на европейските народи плодовете на кориандъра се прибавят към различни маринати заедно с бахар, дафинов лист и карамфил. Използват се в ястия и консерви от овнешко и свинско месо, като се комбинира с лук, чесън, черен пипер и риган. Те се слагат в началото на приготвянето на ястието.

Семената от кориандър обикновено се препичат и смилат преди употреба, в противен случай те могат да имат твърда за дъвчене текстура. Изпечете ги на сухо в тиган или във фурната на ниска температура, след което използвайте мелница за подправки, за да получите смлян кориандър. Смлян кориандър се използва като подправка в ястия като къри и в печива. Със смлян кориандър се ароматизират някои сладкиши, меденки, ликьори и др.

7 изненадващи ползи за здравето на Кориандър

Кориандърът може да понижи кръвната захар чрез активиране на определени ензими. Всъщност, той е достатъчно мощен, така че хората с ниска кръвна захар трябва да го използват предпазливо.

Кориандърът е пълен с антиоксиданти, които демонстрират имуностимулиращи, противоракови, противовъзпалителни и невропротективни ефекти.

Кориандърът може да защити сърцето ви чрез понижаване на кръвното налягане и LDL (лошия) холестерол, като същевременно повишава HDL (добрия) холестерол. 

Антиоксидантите в кориандъра могат да намалят мозъчното възпаление, да подобрят паметта и да намалят симптомите на тревожност.

Насърчава здравословното храносмилане като намалява образуването на газове и повишава апетита.

Кориандърът проявява антимикробни ефекти, които могат да помогнат в борбата с хранителни заболявания и патогени като салмонела.

Лактогонно средство при кърмачки.

Начин на употреба на Kориандър плод 

Кулинарна цел: За овкусяване на супи, сосове, дресинги, маринати и месни ястия. Изсушените плодове се използват леко запечени или запържени, за да се засили ароматът им. Слагат се в началото на приготвянето на ястието.

Лечебна цел: Приемат се 5-10 плодчета 1-2 пъти дневно.

Запарка: 1 чаена лъжичка счукани плодчета се залива с 250 мл вряла вода и се запарва за 10 минути. Прецежда се. Пие се 2 пъти дневно по 120 мл, преди хранене.

Състав

Кориандър цели семена (Coriandrum sativum L.).

Научете повече за Кориандър

Характерни особености

Кориандърът— Coriandrum sativum L. — от сем. Сенникоцветни — Umbelliferae — е едногодишно културно растение. Листата са перести. Цветовете са бели, рядко розови. Плодчетата са съставени от две семена, които след узряването почти не се разпадат. Докато са зелени, те имат неприятна миризма, подобна на миризмата на дървениците. След узряването тя става приятна.

Време за бране

Юли — август.

Начин на бране и сушене

Плодчетата се берат малко преди пълното им узряване, когато са вече напълно развити, а част от тях (около 2/3) започне да добива характерния си жълт или светло кестеняв цвят. Тогава целите надземни части на растението се ожънват, навързват се на снопчета, като се оставят няколко дни, за да дозреят, след което се изронват или овършават, а получените плодчета се почистват чрез отвиване и пресяване. Добре прочистени, те се досушават в проветриви помещения върху постелка, като често се разбъркват с лопата. Могат да се досушават и в сушилня, но при температура до 35°.

Описание на готовата билка

Изсушените плодчета на кориандъра са с топчеста форма, почти неразпадащи се, с 10 надлъжно извити, слабо изпъкнали първични ребра и 12 прави, по-силно изпъкнали вторични ребра. Цветът им е жълтеникав или жълтеникавокафяв. Миризмата им е приятна, а вкусът — остър, балсамичен. Не се допускат недозрели плодчета, които се познават по цвета. Колкото по-малко разпаднали се на двете си половинки плодчета съдържа билката, толкова тя е по-доброкачествена.

Качествени изисквания. Фармакопеята допуска влага не повече от 12%; повредени, недоразвити и недозрели плодове, както и стъблени и листни части от растението — не повече от 2%; примеси с ароматични плодове и семена (анасон и др.) — не повече от 0,5%; органични примеси, както и неароматични плодове и семена — не повече от 1%; етерично масло — не по-малко от 0,5%.

Съхранение

В сухи, проветриви и хладни помещения.

Повече за Кориандър - действие и приложение, можете да прочетете тук.

Напишете вашето мнение
Само регистрирани потребители могат да оставят мнения. Моля влезте в профила си или си направете регистрация